Vulcan 72RS-6B36GT Endurance 72" 6 Burner Natural Gas Range with 36" Thermostatic Griddle, Standard Oven, and Refrigerated Base - 240,000 BTU
Item number 90172rs36gtnMFR number 72RS-6B36GTN
Works With
- Apply, opens link in this tab
(77,085 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Installation Services
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- 36" wide, 7/8" thick griddle perfect for frying and searing
- 6 open top, 30,000 BTU burners allow you to fry and simmer foods
- Refrigerated base keeps cold food close by and ready to use
- 35,000 BTU standard oven with porcelainized interior
- 360,000 BTU; R-404A refrigerant; 1/3 hp compressor; natural gas connection required
- Shipping Weight
- 1060 lb.
- Width
- 72 Inches
- Depth
- 34 Inches
- Height
- 58 Inches
- Griddle Width
- 36 Inches
- Nominal Width
- 72 Inches
- Burner BTU
- 30,000 BTU
- Control Type
- Thermostatic
- Features
- Made in America NSF Certified
- Gas Connection Size
- 1 Inch
- Griddle BTU
- 25,000 BTU
- Installation Type
- Freestanding
- Number of Burners
- 6 Burners
- Number of Ovens
- 1 Oven
- Oven BTU
- Plate Thickness
- 7/8 Inch
- Plug Type
- NEMA 5-15P
- Power Type
- Natural Gas
- Range Base Style
- Standard Oven / Refrigerated Chef Base
- Refrigerant Type
- R-404A
- Top Configuration
- Open Burners with Right Griddle
- Total BTU
- Usage
- Heavy Duty
Vulcan 72RS-6B36GTN Details
Build the kitchen best suited for your needs with this Vulcan 72RS-6B36GT Endurance 72" 6 burner natural gas range with a 36" thermostatic griddle, a standard oven, and a refrigerated base! This heavy-duty, versatile piece of cooking equipment is perfect for when you need one piece of equipment to do multiple tasks. Since this unit features 6 open top burners with a convection oven, you can fry and simmer on top while fulfilling your warming and cooking needs in the oven below. Plus, you can keep proteins within arm's reach and at safe temperatures in the refrigerated drawers below. The 7/8" thick, 36" wide griddle offers plenty of cooking space for pancakes, bacon, burgers, or cheesesteaks, and even features a 4" grease trough for easy cleanup. And for the chef who is looking for precise temperature control, the thermostatic controls allow you to set the temperature of the griddle top to suit the cooking requirements of different foods.
Each of the 6 burners delivers 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. The 12" x 14 1/2" rear lift-off cast iron grates and front 12" x 12 1/2" lift-off grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, the unit comes with a shrouded flash tube pilot system per two burners.
The refrigerated base includes 2 heavy duty drawers that can accommodate 12" x 20" x 6" pans. The drawers remain at 34-38 degrees Fahrenheit even when frequently opened and closed in a warm kitchen environment. The refrigeration system uses R-404A refrigerant and runs an off-cycle defrost.
A fully welded frame combines with the stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. Stainless steel 6" adjustable legs come standard. A natural gas connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 72"
Front to Back: 34"
Height: 58"
1" Gas Connection
This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.