Vulcan 60RS-36GT4B Endurance 60" 4 Burner Natural Gas Range with 36" Thermostatic Griddle, Standard Oven, and Refrigerated Base - 180,000 BTU
Item number 9016rs36gt4nMFR number 60RS-36GT4BN
Works With
- Apply, opens link in this tab
(72,456 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Installation Services
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Robust stainless steel construction
- 36", 7/8" thick thermostatic griddle perfect for frying and searing
- Refrigerated base keeps cold food close by and ready to use
- 35,000 BTU standard oven with porcelainized interior
- R-404A refrigerant; 1/3 hp compressor; natural gas connection required
- Shipping Weight
- 1015 lb.
- Width
- 60 Inches
- Depth
- 34 Inches
- Height
- 58 Inches
- Griddle Width
- 36 Inches
- Nominal Width
- 60 Inches
- Burner BTU
- 30,000 BTU
- Control Type
- Thermostatic
- Features
- Made in America NSF Certified
- Gas Connection Size
- 1 Inch
- Griddle BTU
- 25,000 BTU
- Installation Type
- Freestanding
- Number of Burners
- 4 Burners
- Number of Ovens
- 1 Oven
- Oven BTU
- Plate Thickness
- 7/8 Inch
- Plug Type
- NEMA 5-15P
- Power Type
- Natural Gas
- Range Base Style
- Standard Oven / Refrigerated Chef Base
- Refrigerant Type
- R-404A
- Top Configuration
- Open Burners with Right Griddle
- Total BTU
- Usage
- Medium Duty
Vulcan 60RS-36GT4BN Details
Add an invaluable piece of cooking equipment to your busy commercial kitchen with this Vulcan 60RS-36GT4B Endurance 60" 4 burner natural gas range with 24" thermostatic griddle, standard oven, and refrigerated base! A great way to produce consistently high-quality food while getting the most out of your operation's valuable floor space, this single versatile machine is equipped to handle a variety of tasks. Since this unit features 4 open top burners with one standard oven as the base, you can fry and simmer on top while eliminating wasted space by using the oven below for your baking and warming needs. At the same time, you can also keep proteins within reach in the refrigerated base until it's time to prepare them. The 7/8" thick, 36" wide griddle offers plenty of cooking space for pancakes, bacon, burgers, or cheesesteaks, and even features a 4" grease trough for easy cleanup. And for the chef who is looking for precise temperature control, the thermostatic controls allow you to set the temperature of the griddle top to suit the cooking requirements of different foods.
Each of the 4 burners delivers 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. Plus, the 12" x 14 1/2" rear and 12" x 12 1/2" front lift-off cast iron grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, a shrouded flash tube pilot system for every two burners is standard. And, an extra deep crumb tray further expedites the cleaning process, as it can be removed and emptied when it gets full.
The refrigerated base includes 2 heavy duty drawers that can accommodate 12" x 20" x 6" pans. The drawers remain at 34-38 degrees Fahrenheit even when frequently opened and closed in a warm kitchen environment. The refrigeration system uses R-404A refrigerant and runs an off-cycle defrost.
A fully welded frame combines with the stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A natural gas connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 60"
Front to Back: 34"
Height: 58"
Oven Dimensions:
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 27"
Height: 14"
1" Gas Connection
This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.