Item number 90148r36g2bnMFR number 48R-36G2BN
Works With
- Apply, opens link in this tab
(62,025 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
- 36" wide manual griddle with 3/4" thick plate and 4" grease trough
- 120,000 BTU; R-404A refrigerant; 1/3 hp compressor; natural gas connection required
- Control Type
- Manual
- Power Type
- Natural Gas
- Total BTU
Vulcan 48R-36G2BN Details
Build the kitchen best suited for your needs with this Vulcan 48R-36G2B Endurance natural gas range with 2 burners, 36" manual griddle, and refrigerated base! This heavy-duty, versatile piece of cooking equipment is perfect for when you need one piece of equipment to do multiple tasks. Since this unit features 2 open top burners with a refrigerated base, you can fry and simmer on top while eliminating wasted space by storing cold food right below. Plus, the 36" manual griddle with a 4" grease trough offers additional cooking space for pancakes, burgers, or steak to provide you with outstanding versatility.
Each of the 2 burners delivers 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. The 12" x 14 1/2" rear lift-off cast iron grates and front 12" x 12 1/2" lift-off grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, the unit comes with a shrouded flash tube pilot system per two burners.
The refrigerated base includes 2 heavy duty drawers that can accommodate 12" x 20" x 6" pans. Since the drawers have a self-closing and stay-open feature, they make loading and unloading easy. The drawers remain at 34-38 degrees Fahrenheit even when frequently opened and closed in a warm kitchen environment. The refrigeration system uses R-404A refrigerant and runs an off-cycle defrost.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. Stainless steel 6" adjustable legs come standard. A natural gas connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 48"
Front to Back: 34"
Height: 58"
1" Gas Connection
This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.