Vulcan 72RC-6B36GT Endurance 72" 6 Burner Natural Gas Range with 36" Thermostatic Griddle, Convection Oven, and Refrigerated Base - 240,000 BTU
Item number  90172rc36gtnMFR number  72RC-6B36GTN
Accessories & Options
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 5-10 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 36" wide, 7/8" thick thermostatic griddle perfect for frying and searing
  • 6 open top, 30,000 BTU burners allow you to fry and simmer foods
  • Refrigerated base keeps cold food close by and ready to use
  • 35,000 BTU convection oven with porcelainized interior
  • 360,000 BTU; R-404A refrigerant; 1/3 hp compressor; natural gas connection required
UPC Code:400013250476
Works With
Vulcan 72RC-6B36GTN Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
1120 lb.
Width
72 Inches
Depth
34 Inches
Height
58 Inches
Griddle Width
36 Inches
Nominal Width
72 Inches
Burner BTU
30,000 BTU
Control Type
Thermostatic
Features
Made in America NSF Certified
Gas Connection Size
1 Inch
Installation Type
Freestanding
Number of Burners
6 Burners
Number of Ovens
1 Oven
Oven BTU
35,000 BTU
Plate Thickness
7/8 Inch
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Natural Gas
Range Base Style
Convection Oven / Refrigerated Chef Base
Refrigerant Type
R-404A
Top Configuration
Open Burners with Right Griddle
Total BTU
Usage
Heavy Duty
Vulcan 72RC-6B36GTN Details
Build the kitchen best suited for your needs with this Vulcan 72RC-6B36GT Endurance 72" 6 burner natural gas range with a 36" thermostatic griddle, a convection oven, and a refrigerated base! This heavy-duty, versatile piece of cooking equipment is perfect for when you need one piece of equipment to do multiple tasks. Since this unit features 6 open top burners with a convection oven, you can fry and simmer on top while fulfilling your warming and cooking needs in the oven below. Plus, you can keep proteins within arm's reach and at safe temperatures in the refrigerated drawers below. The 7/8" thick, 36" wide griddle offers plenty of cooking space for pancakes, bacon, burgers, or cheesesteaks, and even features a 4" grease trough for easy cleanup. And for the chef who is looking for precise temperature control, the thermostatic controls allow you to set the temperature of the griddle top to suit the cooking requirements of different foods.
Each of the 6 burners delivers 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. The 12" x 14 1/2" rear lift-off cast iron grates and front 12" x 12 1/2" lift-off grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, the unit comes with a shrouded flash tube pilot system per two burners.
The refrigerated base includes 2 heavy duty drawers that can accommodate 12" x 20" x 6" pans. The drawers remain at 34-38 degrees Fahrenheit even when frequently opened and closed in a warm kitchen environment. The refrigeration system uses R-404A refrigerant and runs an off-cycle defrost.
A fully welded frame combines with the stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. Stainless steel 6" adjustable legs come standard. A natural gas connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 72"
Front to Back: 34"
Height: 58"
Attention CA Residents:
  • 1" Gas Connection
    1" Gas Connection
    This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.