Item number 90160rs10bnMFR number 60RS-10BN
Works With
- Apply, opens link in this tab
(62,076 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Installation Services
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Robust stainless steel construction
- 10 open top, 30,000 BTU burners
- Refrigerated base keeps cold food close by and ready to use
- Lift off cast-iron grates allow easy access to burners
- 300,000 BTU; R-404A refrigerant; 1/3 hp compressor; natural gas connection required
- Shipping Weight
- 238 lb.
- Width
- 60 Inches
- Depth
- 34 Inches
- Height
- 58 Inches
- Nominal Width
- 60 Inches
- Burner BTU
- 30,000 BTU
- Features
- Made in America NSF Certified
- Gas Connection Size
- 1 Inch
- Installation Type
- Freestanding
- Number of Burners
- 10 Burners
- Number of Ovens
- None
- Plug Type
- NEMA 5-15P
- Power Type
- Natural Gas
- Range Base Style
- Refrigerated Chef Base
- Refrigerant Type
- R-404A
- Top Configuration
- Open Burners
- Total BTU
- 300,000 BTU
- Usage
- Heavy Duty
Vulcan 60RS-10BN Details
Each of the 10 burners delivers 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. The 12" x 14 1/2" rear lift-off cast iron grates and front 12" x 12 1/2" lift-off grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, the unit comes with a shrouded flash tube pilot system per two burners.
The refrigerated base includes 2 heavy duty drawers that can accommodate 12" x 20" x 6" pans. The drawers remain at 34-38 degrees Fahrenheit even when frequently opened and closed in a warm kitchen environment. The refrigeration system uses R-404A refrigerant and runs an off-cycle defrost.
A fully welded frame combines with the stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. Stainless steel 6" adjustable legs come standard. A natural gas connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 60"
Front to Back: 34"
Height: 58"
1" Gas Connection
This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.