Vulcan 48R-36GT2B Endurance 48" Liquid Propane Range with 2 Burners, 36" Thermostatic Griddle, and Refrigerated Base - 120,000 BTU
Item number 90148r36gt2lMFR number 48R-36GT2BP
Works With
- Apply, opens link in this tab
(64,950 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
- 36" wide thermostatic griddle with 3/4" thick plate and 4" grease trough
- 120,000 BTU; R-404A refrigerant; 1/3 hp compressor; liquid propane gas connection required
- Control Type
- Thermostatic
- Power Type
- Liquid Propane
- Total BTU
Vulcan 48R-36GT2BP Details
Build the kitchen best suited for your needs with this Vulcan 48R-36GT2B Endurance liquid propane range with 2 burners, 36" thermostatic griddle, and refrigerated base! This heavy-duty, versatile piece of cooking equipment is perfect for when you need one piece of equipment to do multiple tasks. Since this unit features 2 open top burners with a refrigerated base, you can fry and simmer on top while eliminating wasted space by storing cold food right below. Plus, the 36" thermostatic griddle with a 4" grease trough offers additional cooking space for pancakes, burgers, or steak to provide you with outstanding versatility. And for the chef who is looking for precise temperature control, the thermostatic controls allow you to set the temperature of the griddle top to suit the cooking requirements of different foods.
Each of the 2 burners delivers 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. The 12" x 14 1/2" rear lift-off cast iron grates and front 12" x 12 1/2" lift-off grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, the unit comes with a shrouded flash tube pilot system per two burners.
The refrigerated base includes 2 heavy duty drawers that can accommodate 12" x 20" x 6" pans. Since the drawers have a self-closing and stay-open feature, they make loading and unloading easy. The drawers remain at 34-38 degrees Fahrenheit even when frequently opened and closed in a warm kitchen environment. The refrigeration system uses R-404A refrigerant and runs an off-cycle defrost.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. Stainless steel 6" adjustable legs come standard. A liquid propane connection are required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 48"
Front to Back: 34"
Height: 58"
1" Gas Connection
This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.