Vulcan 36C-2B24GN Endurance Natural Gas 2 Burner 36" Range with 24" Manual Griddle and Convection Oven Base - 135,000 BTU
Item number 90136c2b24gnMFR number 36C-2B24GN
Works With
- Apply, opens link in this tab
(38,832 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
- 24" wide, 3/4" thick griddle with manual controls
- Extra-deep pull out crumb tray with welded corners; 4" wide grease trough
- 6" stainless steel adjustable legs
- Natural gas; 135,000 BTU
- 58 Inches
- Griddle Width
- 3/4 Inches
- Griddle BTU
- 40,000 BTU
- Power Type
- Natural Gas
- Top Configuration
- Open Burners with Right Griddle
- Total BTU
Vulcan 36C-2B24GN Details
Add an invaluable piece of cooking equipment to your busy commercial kitchen with this Vulcan 36C-2B24GN Endurance 2 burner 36" natural gas range with 24" manual griddle and convection oven base! A great way to produce consistently high-quality food while getting the most out of your operation's valuable floor space, this single versatile machine is equipped to handle a variety of tasks. Since this unit features 2 open top burners with one convection oven as the base, you can fry and simmer on top while eliminating wasted space by using the oven below for your baking and warming needs. The 3/4" thick, 24" wide griddle offers plenty of cooking space for pancakes, bacon, burgers, or cheesesteaks, and even features a 4" grease trough for easy cleanup. And, for the chef who enjoys cooking by feel, the manual controls allow you to set the temperature of the griddle top to suit the cooking requirements of different foods.
Each of the 2 burners delivers 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. Plus, the 12" x 14 1/2" rear and 12" x 12 1/2" front lift-off cast iron grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, a shrouded flash tube pilot system for every two burners is standard. And, an extra deep crumb tray further expedites the cleaning process, as it can be removed and emptied when it gets full.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A natural gas connection and 115V electrical connection are required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 36"
Depth (including convection oven motor): 41"
Height: 58"
Interior Dimensions:
Width: 26 3/8"
Depth: 24"