Vulcan 36C-36GTN Endurance Natural Gas 36" Range with Thermostatic Griddle and Convection Oven Base - 95,000 BTU
Item number 90136c36tnMFR number 36C-36GTN
Works With
- Apply, opens link in this tab
(43,668 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
- 36" wide, 3/4" thick griddle with thermostatic controls
- Extra-deep pull out crumb tray with welded corners
- 4" wide grease trough
- 6" stainless steel adjustable legs
- Natural gas; 95,000 BTU
- Shipping Weight
- 660 lb.
- 58 Inches
- Griddle Width
- Oven Interior Height
- 13 7/8 Inches
- Control Type
- Thermostatic
- 3/4 Inches
- Griddle BTU
- 60,000 BTU
- Installation Type
- Freestanding
- Maximum Temperature
- 500 Degrees F
- Number of Burners
- 3 Burners
- Oven BTU
- 35,000 BTU
- Power Type
- Natural Gas
- Top Configuration
- Full Griddles
- Total BTU
Vulcan 36C-36GTN Details
Add an invaluable piece of cooking equipment to your busy commercial kitchen with this Vulcan 36C-36GTN Endurance 36" natural gas range with thermostatic griddle and convection oven base! A great way to produce consistently high-quality food while getting the most out of your operation's valuable floor space, this single versatile machine is equipped to handle a variety of tasks. Since this unit features a griddle top with a convection oven base, you can grill on top while eliminating wasted space by using the oven below for your baking and warming needs. The 3/4" thick, 36" wide griddle offers plenty of cooking space for pancakes, bacon, burgers, or cheesesteaks, and even features a 4" grease trough for easy cleanup. And for the chef who is looking for precise temperature control, the thermostatic controls allow you to set the temperature of the griddle top to suit the cooking requirements of different foods.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A natural gas connection and 115V electrical connection are required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 36"
Depth (including convection oven motor): 41"
Height: 58"
Interior Dimensions:
Width: 26 3/8"
Depth: 24"