Vulcan 36R-2B24GT Endurance 36" Liquid Propane Range with 2 Burners, 24" Thermostatic Griddle, and Refrigerated Base - 100,000 BTU
Item number 90136r2b2gtlMFR number 36R-2B24GTP
Works With
- Apply, opens link in this tab
(52,434 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Installation Services
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- 2 open top burners with lift off heads for easy cleaning
- 24" wide thermostatic griddle with a 3/4" thick plate
- Heavy-duty cast-iron grates for optimal temperature retention
- Refrigerated base keeps cold food close by and ready to use
- 100,000 BTU; R-404A refrigerant; 1/3 hp compressor; liquid propane connection required
- Shipping Weight
- 570 lb.
- Width
- 36 Inches
- Depth
- 34 Inches
- Height
- 58 Inches
- Griddle Width
- 24 Inches
- Nominal Width
- 36 Inches
- Voltage
- 115 Volts
- Burner BTU
- 30,000 BTU
- Control Type
- Thermostatic
- Features
- Made in America NSF Certified
- Gas Connection Size
- 3/4 Inches
- Griddle BTU
- 40,000 BTU
- Installation Type
- Freestanding
- Number of Burners
- 2 Burners
- Number of Ovens
- None
- Plug Type
- NEMA 5-15P
- Power Type
- Liquid Propane
- Range Base Style
- Refrigerated Chef Base
- Refrigerant Type
- R-404A
- Top Configuration
- Open Burners with Right Griddle
- Total BTU
Vulcan 36R-2B24GTP Details
Add an invaluable piece of cooking equipment to your busy commercial kitchen with this Vulcan 36R-2B24GT Endurance 2 burner 36" liquid propane range with 24" thermostatic griddle and refrigerated base! A great way to produce consistently high-quality food while getting the most out of your operation's valuable floor space, this single versatile machine is equipped to handle a variety of tasks. Since this unit features 2 open top burners with a refrigerated base, you can fry and simmer on top while eliminating wasted space by storing proteins at arm's length below. The 3/4" thick, 24" wide griddle offers plenty of cooking space for pancakes, bacon, burgers, or cheesesteaks, and even features a 4" grease trough for easy cleanup. And for the chef who is looking for precise temperature control, the thermostatic controls allow you to set the temperature of the griddle top to suit the cooking requirements of different foods.
Each of the 2 burners delivers 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. Plus, the 12" x 14 1/2" rear and 12" x 12 1/2" front lift-off cast iron grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, a shrouded flash tube pilot system for every two burners is standard. And, an extra deep crumb tray further expedites the cleaning process, as it can be removed and emptied when it gets full.
The refrigerated base includes 2 heavy-duty drawers that can accommodate 12" x 20" x 6" pans. Since the drawers have a self-closing and stay-open feature, they make loading and unloading easy. The drawers remain at 34-38 degrees Fahrenheit even when frequently opened and closed in a warm kitchen environment. The refrigeration system uses R-404A refrigerant and runs an off-cycle defrost.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A liquid propane connection and 115V electrical connection are required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 36"
Front to Back: 34"
Height: 58"