Vulcan 36R-2B24CB Endurance 2 Burner 36" Liquid Propane Range with 24" Charbroiler and Refrigerated Base - 124,000 BTU
Item number 90136r2b2cblMFR number 36R-2B24CBP
Works With
- Apply, opens link in this tab
(51,141 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Installation Services
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- 2 open top burners with lift off heads for easy cleaning
- 24" wide charbroiler with supercharger dividers
- Heavy-duty cast-iron grates for optimal temperature retention
- Refrigerated base keeps cold food close by and ready to use
- 124,000 BTU; R-404A refrigerant; 1/3 hp compressor; liquid propane connection required
- Shipping Weight
- 630 lb.
- Width
- 36 Inches
- Depth
- 34 Inches
- Height
- 58 Inches
- Nominal Width
- 36 Inches
- Voltage
- 115 Volts
- Burner BTU
- 30,000 BTU
- Charbroiler BTU
- 64,000 BTU
- Features
- Made in America NSF Certified
- Gas Connection Size
- 3/4 Inches
- Installation Type
- Freestanding
- Number of Burners
- 2 Burners
- Number of Ovens
- None
- Plug Type
- NEMA 5-15P
- Power Type
- Liquid Propane
- Range Base Style
- Refrigerated Chef Base
- Refrigerant Type
- R-404A
- Top Configuration
- Open Burners with Charbroiler Top
- Total BTU
Vulcan 36R-2B24CBP Details
Add an invaluable piece of cooking equipment to your busy commercial kitchen with this Vulcan 36R-2B24CB Endurance 2 burner 36" liquid propane range with 24" charbroiler and refrigerated base! A great way to produce consistently high-quality food while getting the most out of your operation's valuable floor space, this single versatile machine is equipped to handle a variety of tasks. Since this unit features 2 open top burners with a refrigerated base, you can fry and simmer on top while eliminating wasted space by storing proteins at arm's length below.
Each of the 2 burners delivers 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. Plus, the 12" x 14 1/2" rear and 12" x 12 1/2" front lift-off cast iron grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, a shrouded flash tube pilot system for every two burners is standard. And, extra deep crumb trays further expedites the cleaning process, as they can be removed and emptied when they get full.
On the right side of the unit, a 24" wide charbroiler makes quick work of your most popular meats, fish, and vegetables. Four 16,000 BTU burners feature supercharger dividers that equally distribute the surface heat to eliminate cold spots and inconsistent results.
The refrigerated base includes 2 heavy duty drawers that can accommodate 12" x 20" x 6" pans. Since the drawers have a self-closing and stay-open feature, they make loading and unloading easy. The drawers remain at 34-38 degrees Fahrenheit even when frequently opened and closed in a warm kitchen environment. The refrigeration system uses R-404A refrigerant and runs an off-cycle defrost.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, and backriser to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A liquid propane connection and 115V electrical connection are required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 36"
Depth: 34"
Height: 58"