Vulcan 60RS-24GT6B Endurance 60" Liquid Propane Range with 6 Burners, 24" Thermostatic Griddle, Standard Oven, and Refrigerated Base - 220,000 BTU
Item number  9016rs24gt6lMFR number  60RS-24GT6BP
Accessories & Options
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 5-10 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 24", 7/8" thick thermostatic griddle perfect for frying and searing
  • 6 open top, 30,000 BTU burners with lift off cast-iron grates
  • Refrigerated base keeps cold food close by and ready to use
  • 35,000 BTU standard oven with porcelainized interior
  • R-404A refrigerant; 1/3 hp compressor; liquid propane connection required
UPC Code:400013249937
Works With
Vulcan 60RS-24GT6BP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
1015 lb.
Width
60 Inches
Depth
34 Inches
Height
58 Inches
Griddle Width
24 Inches
Nominal Width
60 Inches
Burner BTU
30,000 BTU
Control Type
Thermostatic
Features
Made in America NSF Certified
Gas Connection Size
1 Inch
Installation Type
Freestanding
Number of Burners
6 Burners
Number of Ovens
1 Oven
Oven BTU
35,000 BTU
Plate Thickness
7/8 Inch
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Liquid Propane
Range Base Style
Standard Oven / Refrigerated Chef Base
Refrigerant Type
R-404A
Top Configuration
Open Burners with Right Griddle
Total BTU
Usage
Medium Duty
Vulcan 60RS-24GT6BP Details
Add an invaluable piece of cooking equipment to your busy commercial kitchen with this Vulcan 60RS-24GT6B Endurance 60" liquid propane gas range with 6 burners, a 24" thermostatic griddle, standard oven, and refrigerated base! A great way to produce consistently high-quality food while getting the most out of your operation's valuable floor space, this single versatile machine is equipped to handle a variety of tasks. Since this unit features a standard oven and refrigerated base, you can handle your baking and warming needs while also keeping proteins within reach in the refrigerated base until it's time to prepare them. The 7/8" thick, 24" wide griddle offers plenty of cooking space for pancakes, bacon, burgers, or cheesesteaks, and even features a 4" grease trough for easy cleanup. And for the chef who is looking for precise temperature control, the thermostatic controls allow you to set the temperature of the griddle top to suit the cooking requirements of different foods.
Each of the 6 burners delivers 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. The 12" x 14 1/2" rear lift-off cast iron grates and front 12" x 12 1/2" lift-off grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, the unit comes with a shrouded flash tube pilot system per two burners.
The refrigerated base includes 2 heavy duty drawers that can accommodate 12" x 20" x 6" pans. The drawers remain at 34-38 degrees Fahrenheit even when frequently opened and closed in a warm kitchen environment. The refrigeration system uses R-404A refrigerant and runs an off-cycle defrost.
A fully welded frame combines with the stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A liquid propane gas connection are required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 60"
Front to Back: 34"
Height: 58"
Oven Dimensions:
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 27"
Height: 14"
Attention CA Residents:
  • 1" Gas Connection
    1" Gas Connection
    This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.