Vulcan 36R-2B24CB Endurance 2 Burner 36" Natural Gas Range with 24" Charbroiler and Refrigerated Base - 124,000 BTU
Item number  90136r2b2cbnMFR number  36R-2B24CBN
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 5-10 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 2 open top burners with lift off heads for easy cleaning
  • 24" wide charbroiler with supercharger dividers
  • Heavy-duty cast-iron grates for optimal temperature retention
  • Refrigerated base keeps cold food close by and ready to use
  • 124,000 BTU; R-404A refrigerant; 1/3 hp compressor; natural gas connection required
UPC Code:400013249333
Works With
Vulcan 36R-2B24CBN Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
630 lb.
Width
36 Inches
Depth
34 Inches
Height
58 Inches
Nominal Width
36 Inches
Voltage
115 Volts
Burner BTU
30,000 BTU
Charbroiler BTU
64,000 BTU
Features
Made in America NSF Certified
Gas Connection Size
3/4 Inches
Installation Type
Freestanding
Number of Burners
2 Burners
Number of Ovens
None
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Natural Gas
Range Base Style
Refrigerated Chef Base
Refrigerant Type
R-404A
Top Configuration
Open Burners with Charbroiler Top
Total BTU
Vulcan 36R-2B24CBN Details
Add an invaluable piece of cooking equipment to your busy commercial kitchen with this Vulcan 36R-2B24CB Endurance 2 burner 36" natural gas range with 24" charbroiler and refrigerated base! A great way to produce consistently high-quality food while getting the most out of your operation's valuable floor space, this single versatile machine is equipped to handle a variety of tasks. Since this unit features 2 open top burners with a refrigerated base, you can fry and simmer on top while eliminating wasted space by storing proteins at arm's length below.
Each of the 2 burners delivers 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. Plus, the 12" x 14 1/2" rear and 12" x 12 1/2" front lift-off cast iron grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, a shrouded flash tube pilot system for every two burners is standard. And, extra deep crumb trays further expedites the cleaning process, as they can be removed and emptied when they get full.
On the right side of the unit, a 24" wide charbroiler makes quick work of your most popular meats, fish, and vegetables. Four 16,000 BTU burners feature supercharger dividers that equally distribute the surface heat to eliminate cold spots and inconsistent results.
The refrigerated base includes 2 heavy duty drawers that can accommodate 12" x 20" x 6" pans. Since the drawers have a self-closing and stay-open feature, they make loading and unloading easy. The drawers remain at 34-38 degrees Fahrenheit even when frequently opened and closed in a warm kitchen environment. The refrigeration system uses R-404A refrigerant and runs an off-cycle defrost.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, and backriser to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A natural gas connection and 115V electrical connection are required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 36"
Depth: 34"
Height: 58"