Vulcan 60RS-36G4B Endurance 60" Natural Gas Range with 4 Burners, 36" Manual Griddle, Standard Oven, and Refrigerated Base - 180,000 BTU
Item number 90160rs36g4nMFR number 60RS-36G4BN
Works With
- Apply, opens link in this tab
(69,570 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Installation Services
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- 36", 7/8" thick griddle perfect for frying and searing
- 4 open top, 30,000 BTU burners with lift off cast-iron grates
- Refrigerated base keeps cold food close by and ready to use
- 35,000 BTU standard oven with porcelainized interior
- 180,000 BTU; R-404A refrigerant; 1/3 hp compressor; natural gas connection required
- Shipping Weight
- 1015 lb.
- Width
- 60 Inches
- Depth
- 34 Inches
- Height
- 58 Inches
- Griddle Width
- 36 Inches
- Nominal Width
- 60 Inches
- Burner BTU
- 30,000 BTU
- Control Type
- Manual
- Features
- Made in America NSF Certified
- Gas Connection Size
- 1 Inch
- Griddle BTU
- 25,000 BTU
- Installation Type
- Freestanding
- Number of Burners
- 4 Burners
- Number of Ovens
- 1 Oven
- Oven BTU
- Plate Thickness
- 7/8 Inch
- Plug Type
- NEMA 5-15P
- Power Type
- Natural Gas
- Range Base Style
- Standard Oven / Refrigerated Chef Base
- Refrigerant Type
- R-404A
- Top Configuration
- Open Burners with Right Griddle
- Total BTU
- Usage
- Medium Duty
Vulcan 60RS-36G4BN Details
Add an invaluable piece of cooking equipment to your busy commercial kitchen with this Vulcan 60RS-36G4B Endurance 60" natural gas range with 4 burners, a 36" manual griddle, standard oven, and refrigerated base! A great way to produce consistently high-quality food while getting the most out of your operation's valuable floor space, this single versatile machine is equipped to handle a variety of tasks. Since this unit features a standard oven and refrigerated base, you can handle your baking and warming needs while also keeping proteins within reach in the refrigerated base until it's time to prepare them. The 7/8" thick, 36" wide manual griddle offers plenty of cooking space for pancakes, bacon, burgers, or cheesesteaks, and even features a 4" grease trough for easy cleanup.
Each of the 4 burners delivers 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. The 12" x 14 1/2" rear lift-off cast iron grates and front 12" x 12 1/2" lift-off grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, the unit comes with a shrouded flash tube pilot system per two burners.
The refrigerated base includes 2 heavy duty drawers that can accommodate 12" x 20" x 6" pans. The drawers remain at 34-38 degrees Fahrenheit even when frequently opened and closed in a warm kitchen environment. The refrigeration system uses R-404A refrigerant and runs an off-cycle defrost.
A fully welded frame combines with the stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A natural gas connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 60"
Front to Back: 34"
Height: 58"
Oven Dimensions:
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 27"
Height: 14"
1" Gas Connection
This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.