Vulcan 48R-24GT4B Endurance 48" Liquid Propane Range with 4 Burners, 24" Thermostatic Griddle, and Refrigerated Base - 160,000 BTU
Item number  90148r24gt4lMFR number  48R-24GT4BP
Accessories & Options
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 5-10 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 4 open top, 30,000 BTU burners
  • Heavy-duty cast iron grates
  • Refrigerated base keeps cold food close by and ready to use
  • 24" wide thermostatic griddle with 3/4" thick plate and 4" grease trough
  • 160,000 BTU; R-404A refrigerant; 1/3 hp compressor; liquid propane gas connection required
UPC Code:400013249593
Works With
Vulcan 48R-24GT4BP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
720 lb.
Width
48 Inches
Depth
34 Inches
Height
58 Inches
Griddle Width
24 Inches
Nominal Width
48 Inches
Burner BTU
30,000 BTU
Control Type
Thermostatic
Features
Made in America NSF Certified
Gas Connection Size
1 Inch
Griddle BTU
40,000 BTU
Installation Type
Freestanding
Number of Burners
4 Burners
Number of Ovens
None
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Liquid Propane
Range Base Style
Refrigerated Chef Base
Refrigerant Type
R-404A
Top Configuration
Open Burners with Right Griddle
Total BTU
Vulcan 48R-24GT4BP Details
Build the kitchen best suited for your needs with this Vulcan 48R-24GT4B Endurance liquid propane range with 4 burners, 24" thermostatic griddle, and refrigerated base! This heavy-duty, versatile piece of cooking equipment is perfect for when you need one piece of equipment to do multiple tasks. Since this unit features 4 open top burners with a refrigerated base, you can fry and simmer on top while eliminating wasted space by storing cold food right below. Plus, the 24" griddle with a 4" grease trough offers additional cooking space for pancakes, burgers, or steak to provide you with outstanding versatility. And for the chef who is looking for precise temperature control, the thermostatic controls allow you to set the temperature of the griddle top to suit the cooking requirements of different foods.
Each of the 4 burners delivers 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. The 12" x 14 1/2" rear lift-off cast iron grates and front 12" x 12 1/2" lift-off grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, the unit comes with a shrouded flash tube pilot system per two burners.
The refrigerated base includes 2 heavy duty drawers that can accommodate 12" x 20" x 6" pans. Since the drawers have a self-closing and stay-open feature, they make loading and unloading easy. The drawers remain at 34-38 degrees Fahrenheit even when frequently opened and closed in a warm kitchen environment. The refrigeration system uses R-404A refrigerant and runs an off-cycle defrost.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. Stainless steel 6" adjustable legs come standard. A liquid propane gas connection are required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 48"
Front to Back: 34"
Height: 58"
Attention CA Residents:
  • 1" Gas Connection
    1" Gas Connection
    This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.