Vulcan 60SC-10BP Endurance Liquid Propane 10 Burner 60" Range with 1 Standard and 1 Convection Oven - 358,000 BTU
Item number 90160sc10blMFR number 60SC-10BP
Works With
- Apply, opens link in this tab
(51,537 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
- Rugged stainless steel construction
- 10 open top burners with lift off heads for easy cleaning
- Heavy-duty cast-iron grates for optimal temperature retention
- 1 standard oven on the left and 1 convection oven on the right
- Extra-deep pull out crumb tray with welded corners
- 6" stainless steel adjustable legs
- Liquid propane; 358,000 BTU
- Depth
- 41 Inches
- Control Type
- Manual
- Number of Burners
- 10 Burners
- Oven BTU
- 23,000 - 35,000 BTU
- Power Type
- Liquid Propane
- Top Configuration
- Open Burners
- Total BTU
Vulcan 60SC-10BP Details
Add an invaluable piece of cooking equipment to your busy commercial kitchen with this Vulcan 60SC-10BP Endurance 10 burner 60" liquid propane range with 1 standard oven and 1 convection oven! A great way to produce consistently high-quality food while getting the most out of your operation's valuable floor space, this single versatile machine is equipped to handle a variety of tasks. Since this unit features 10 open top burners with one standard and one convection oven as the base, you can fry and simmer on top while eliminating wasted space by using the ovens below for your baking and warming needs.
Each of the 10 burners deliver 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. Plus, the 12" x 14 1/2" rear and 12" x 12 1/2" front lift-off cast iron grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, a shrouded flash tube pilot system for every two burners is standard. And, two extra deep crumb trays further expedite the cleaning process, as they can be removed and emptied when they get full.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A liquid propane connection and 115V electrical connection are required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 60"
Depth (including convection oven motor): 41"
Height: 58"
Convection Oven Dimensions:
Width: 26 3/8"
Depth: 24"
Depth: 26 1/4"
Height: 14"
5-15P
This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
1" Gas Connection
This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.