Vulcan 60SC-6B24CBP Endurance Liquid Propane 6 Burner 60" Range with 24" Charbroiler, 1 Standard, and 1 Convection Oven - 302,000 BTU
Item number  90160c6b2cblMFR number  60SC-6B24CBP
  • 24" wide charbroiler with supercharger dividers
  • 1 standard oven on the left and 1 convection oven on the right
  • Extra-deep pull out crumb trays with welded corners
  • 6" stainless steel adjustable legs
  • Liquid propane; 302,000 BTU
UPC Code:400012179990
Works With
Vulcan 60SC-6B24CBP Specs
Shipping Weight
990 lb.
Depth
41 Inches
30,000 BTU
Charbroiler BTU
64,000 BTU
Features
Made in America NSF Certified
Power Type
Liquid Propane
Top Configuration
Open Burners with Charbroiler Top
Total BTU
Vulcan 60SC-6B24CBP Details
Add an invaluable piece of cooking equipment to your busy commercial kitchen with this Vulcan 60SC-6B24CBP Endurance 6 burner 60" liquid propane range with 24" charbroiler, 1 standard oven, and 1 convection oven! A great way to produce consistently high-quality food while getting the most out of your operation's valuable floor space, this single versatile machine is equipped to handle a variety of tasks. Since this unit features 6 open top burners with one standard and one convection oven as the base, you can fry and simmer on top while eliminating wasted space by using the ovens below for your baking and warming needs.
Each of the 6 burners deliver 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. Plus, the 12" x 14 1/2" rear and 12" x 12 1/2" front lift-off cast iron grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, a shrouded flash tube pilot system for every two burners is standard. And, two extra deep crumb trays further expedite the cleaning process, as they can be removed and emptied when they get full.
On the right side of the unit, a 24" wide charbroiler makes quick work of your most popular meats, fish, and vegetables. Four 16,000 BTU burners feature supercharger dividers that equally distribute the surface heat to eliminate cold spots and inconsistent results.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A liquid propane connection and 115V electrical connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 60"
Depth (including convection oven motor): 41"
Height: 58"
Convection Oven Dimensions:
Width: 26 3/8"
Depth: 24"
Depth: 26 1/4"
Height: 14"
  • 1" Gas Connection
    1" Gas Connection
    This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.