Vulcan 60SC-6B24GBP Endurance Liquid Propane 6 Burner 60" Range with 24" Griddle/Broiler, 1 Standard, and 1 Convection Oven - 268,000 BTU
Item number  90160c6b2gblMFR number  60SC-6B24GBP
Accessories & Options
  • 24" wide griddle with broiler shelf underneath
  • 1 standard oven on the left and 1 convection oven on the right
  • Extra-deep pull out crumb trays with welded corners
  • 6" stainless steel adjustable legs
  • Liquid propane; 268,000 BTU
UPC Code:400012180200
Works With
Vulcan 60SC-6B24GBP Specs
Shipping Weight
1045 lb.
Depth
40 1/4 Inches
Height
58 Inches
Griddle Width
24 Inches
Features
Broiler Made in America NSF Certified
Gas Connection Size
1 Inch
Griddle BTU
Power Type
Liquid Propane
Top Configuration
Open Burners with Right Griddle
Total BTU
Vulcan 60SC-6B24GBP Details
Add an invaluable piece of cooking equipment to your busy commercial kitchen with this Vulcan 60SC-6B24GBP Endurance 6 burner 60" liquid propane range with 24" griddle/broiler, 1 standard oven, and 1 convection oven! A great way to produce consistently high-quality food while getting the most out of your operation's valuable floor space, this single versatile machine is equipped to handle a variety of tasks. Since this unit features 6 open top burners with one standard and one convection oven as the base, you can fry and simmer on top while eliminating wasted space by using the ovens below for your baking and warming needs. The 3/4" thick, 24" wide griddle offers plenty of cooking space for pancakes, bacon, burgers, or cheesesteaks, and even features a 4" grease trough for easy cleanup. A broiler shelf underneath the griddle lets you brown the tops of casseroles or crisp vegetables.
Each of the 6 burners deliver 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. Plus, the 12" x 14 1/2" rear and 12" x 12 1/2" front lift-off cast iron grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, a shrouded flash tube pilot system for every two burners is standard. And, two extra deep crumb trays further expedite the cleaning process, as they can be removed and emptied when they get full.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A liquid propane connection and 115V electrical connection are required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 60"
Depth: 40 1/4"
Height: 58"
Convection Oven Dimensions:
Width: 26 3/8"
Depth: 24"
Depth: 26 1/4"
Height: 14"
  • 1" Gas Connection
    1" Gas Connection
    This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.