Vulcan 60SS-6B24CBP Endurance Liquid Propane 6 Burner 60" Range with 24" Charbroiler and 2 Standard Ovens - 302,000 BTU
Item number  90160s6b2cblMFR number  60SS-6B24CBP
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 5-10 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Rugged stainless steel construction
  • 6 open top burners with lift off heads for easy cleaning
  • Heavy-duty cast-iron grates for optimal temperature retention
  • 24" wide charbroiler with supercharger dividers
  • Two standard ovens include 2 racks and 4 rack positions each
  • Extra-deep pull out crumb trays with welded corners
  • 6" stainless steel adjustable legs
  • Liquid propane; 302,000 BTU
UPC Code:400012179945
Works With
Vulcan 60SS-6B24CBP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
890 lb.
Width
60 Inches
Depth
34 Inches
Height
58 Inches
Nominal Width
60 Inches
Oven Interior Height
14 Inches
Burner BTU
30,000 BTU
Charbroiler BTU
64,000 BTU
Control Type
Manual
Features
Made in America NSF Certified
Gas Connection Size
1 Inch
Installation Type
Freestanding
Maximum Temperature
500 Degrees F
Number of Burners
6 Burners
Number of Ovens
2 Ovens
Number of Racks
4 Racks
Oven BTU
Power Type
Liquid Propane
Range Base Style
Standard Oven
Top Configuration
Open Burners with Charbroiler Top
Total BTU
Vulcan 60SS-6B24CBP Details
Add an invaluable piece of cooking equipment to your busy commercial kitchen with this Vulcan 60SS-6B24CBP Endurance 6 burner 60" liquid propane range with 24" charbroiler and 2 standard ovens! A great way to produce consistently high-quality food while getting the most out of your operation's valuable floor space, this single versatile machine is equipped to handle a variety of tasks. Since this unit features 6 open top burners with 2 standard ovens as the base, you can fry and simmer on top while eliminating wasted space by using the ovens below for your baking and warming needs.
Each of the 6 burners deliver 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. Plus, the 12" x 14 1/2" rear and 12" x 12 1/2" front lift-off cast iron grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, a shrouded flash tube pilot system for every two burners is standard. And, two extra deep crumb trays further expedite the cleaning process, as they can be removed and emptied when they get full.
On the right side of the unit, a 24" wide charbroiler makes quick work of your most popular meats, fish, and vegetables. Four 16,000 BTU burners feature supercharger dividers that equally distribute the surface heat to eliminate cold spots and inconsistent results.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A liquid propane connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 60"
Front to Back: 34"
Height: 58"
Left Oven Dimensions:
Left to Right: 20 1/4"
Front to Back: 26 1/4"
Height: 14"
Right Oven Dimensions:
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 27"
Height: 14"
Attention CA Residents:
  • 1" Gas Connection
    1" Gas Connection
    This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.