Vulcan 60SS-6B24GTP Endurance Liquid Propane 6 Burner 60" Range with 24" Thermostatic Griddle and 2 Standard Ovens - 278,000 BTU
Item number  90160s6b24tlMFR number  60SS-6B24GTP
Accessories & Options
  • 24" wide, 3/4" thick griddle with thermostatic controls
  • Two standard ovens include 2 racks and 4 rack positions each
  • Extra-deep pull out crumb trays with welded corners
  • 6" stainless steel adjustable legs
  • Liquid propane; 278,000 BTU
UPC Code:400012179860
Works With
Vulcan 60SS-6B24GTP Specs
58 Inches
Griddle Width
24 Inches
Control Type
Thermostatic
1 Inch
Griddle BTU
40,000 BTU
Power Type
Liquid Propane
Top Configuration
Open Burners with Right Griddle
Total BTU
Vulcan 60SS-6B24GTP Details
Add an invaluable piece of cooking equipment to your busy commercial kitchen with this Vulcan 60SS-6B24GTP Endurance 6 burner 60" liquid propane range with 24" thermostatic griddle and 2 standard ovens! A great way to produce consistently high-quality food while getting the most out of your operation's valuable floor space, this single versatile machine is equipped to handle a variety of tasks. Since this unit features 6 open top burners with 2 standard ovens as the base, you can fry and simmer on top while eliminating wasted space by using the ovens below for your baking and warming needs. The 3/4" thick, 24" wide griddle offers plenty of cooking space for pancakes, bacon, burgers, or cheesesteaks, and even features a 4" grease trough for easy cleanup. And for the chef who is looking for precise temperature control, the thermostatic controls allow you to set the temperature of the griddle top to suit the cooking requirements of different foods.
Each of the 6 burners deliver 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. Plus, the 12" x 14 1/2" rear and 12" x 12 1/2" front lift-off cast iron grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, a shrouded flash tube pilot system for every two burners is standard. And, two extra deep crumb trays further expedite the cleaning process, as they can be removed and emptied when they get full.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A liquid propane connection are required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 60"
Front to Back: 34"
Height: 58"
Front to Back: 26 1/4"
Height: 14"
Right Oven Dimensions:
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 27"
Height: 14"
Attention CA Residents:
  • 1" Gas Connection
    1" Gas Connection
    This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.