Vulcan 60SS-10BP Endurance 10 Burner 60" Liquid Propane Range with 2 Standard Oven Bases - 358,000 BTU
Item number  90160ss10blMFR number  60SS-10BP
Accessories & Options
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Rugged stainless steel construction
  • 10 open top burners with lift off heads for easy cleaning
  • Heavy-duty cast-iron grates for optimal temperature retention
  • Two standard oven bases include 2 racks and 4 rack positions each
  • 358,000 BTU
UPC Code:60ss-10bp
Works With
Vulcan 60SS-10BP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
901 lb.
Width
60 Inches
Depth
34 Inches
Height
58 Inches
Nominal Width
60 Inches
Oven Interior Height
14 Inches
Burner BTU
30,000 BTU
Control Type
Manual
Features
Made in America NSF Certified
Gas Connection Size
1 Inch
Installation Type
Freestanding
Maximum Temperature
500 Degrees F
Number of Burners
10 Burners
Number of Ovens
2 Ovens
Number of Racks
4 Racks
Oven BTU
Power Type
Liquid Propane
Range Base Style
Standard Oven
Top Configuration
Open Burners
Total BTU
Vulcan 60SS-10BP Details
Each of the 10 burners deliver 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. Plus, the 12" x 14 1/2" rear lift-off cast iron grates and front 12" x 12 1/2" lift-off grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, the unit comes with a shrouded flash tube pilot system per two burners.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A liquid propane gas connection are required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 60"
Front to Back: 34"
Height: 58"
Left Oven Interior Dimensions:
Left to Right: 20 1/4"
Front to Back: 26 1/4"
Height: 14"
Right Oven Interior Dimensions:
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 27"
Height: 14"
Attention CA Residents:
  • 1" Gas Connection
    1" Gas Connection
    This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.