Vulcan 60SC-10BN Endurance Natural Gas 10 Burner 60" Range with 1 Standard and 1 Convection Oven - 358,000 BTU
Item number 90160sc10bnMFR number 60SC-10BN
Works With
- Apply, opens link in this tab
(51,537 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Installation Services
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Rugged stainless steel construction
- 10 open top burners with lift off heads for easy cleaning
- Heavy-duty cast-iron grates for optimal temperature retention
- 1 standard oven on the left and 1 convection oven on the right
- Extra-deep pull out crumb tray with welded corners
- 6" stainless steel adjustable legs
- Natural gas; 358,000 BTU
- Shipping Weight
- 950 lb.
- Width
- 60 Inches
- Depth
- 34 Inches
- Height
- 58 Inches
- Nominal Width
- 60 Inches
- Voltage
- 115 Volts
- Burner BTU
- 30,000 BTU
- Control Type
- Manual
- Features
- Made in America NSF Certified
- Gas Connection Size
- 1 Inch
- Installation Type
- Freestanding
- Maximum Temperature
- 500 Degrees F
- Number of Burners
- 10 Burners
- Number of Ovens
- 2 Ovens
- Number of Racks
- 5 Racks
- Oven BTU
- 23,000 - 35,000 BTU
- Plug Type
- NEMA 5-15P
- Power Type
- Natural Gas
- Range Base Style
- Convection Oven / Standard Oven
- Top Configuration
- Open Burners
- Total BTU
Vulcan 60SC-10BN Details
Add an invaluable piece of cooking equipment to your busy commercial kitchen with this Vulcan 60SC-10BN Endurance 10 burner 60" natural gas range with 1 standard oven and 1 convection oven! A great way to produce consistently high-quality food while getting the most out of your operation's valuable floor space, this single versatile machine is equipped to handle a variety of tasks. Since this unit features 10 open top burners with one standard and one convection oven as the base, you can fry and simmer on top while eliminating wasted space by using the ovens below for your baking and warming needs.
Each of the 10 burners deliver 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. Plus, the 12" x 14 1/2" rear and 12" x 12 1/2" front lift-off cast iron grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, a shrouded flash tube pilot system for every two burners is standard. And, two extra deep crumb trays further expedite the cleaning process, as they can be removed and emptied when they get full.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A natural gas connection and 115V electrical connection are required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 60"
Depth (including convection oven motor): 41"
Height: 58"
Convection Oven Dimensions:
Width: 26 3/8"
Depth: 24"
Height: 13 7/8"
Standard Oven Dimensions:
Width: 20 1/4"
Depth: 26 1/4"
Height: 14"
5-15P
This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
1" Gas Connection
This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.