Vulcan 60SC-4B36GN Endurance Natural Gas 4 Burner 60" Range with 36" Manual Griddle, 1 Standard, and 1 Convection Oven - 238,000 BTU
Item number  90160c4b36gnMFR number  60SC-4B36GN
Accessories & Options
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 5-10 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Rugged stainless steel construction
  • 4 open top burners with lift off heads for easy cleaning
  • Heavy-duty cast-iron grates for optimal temperature retention
  • 36" wide, 3/4" thick griddle with manual controls
  • 1 standard oven on the left and 1 convection oven on the right
  • Extra-deep pull out crumb trays with welded corners
  • 6" stainless steel adjustable legs
  • Natural gas; 238,000 BTU
UPC Code:400012180088
Works With
Vulcan 60SC-4B36GN Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
1075 lb.
Width
60 Inches
Depth
41 Inches
Height
58 Inches
Griddle Width
36 Inches
Nominal Width
60 Inches
Voltage
115 Volts
Burner BTU
30,000 BTU
Control Type
Manual
Features
Made in America NSF Certified
Gas Connection Size
1 Inch
Griddle BTU
60,000 BTU
Installation Type
Freestanding
Maximum Temperature
500 Degrees F
Number of Burners
4 Burners
Number of Ovens
2 Ovens
Number of Racks
5 Racks
Oven BTU
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Natural Gas
Range Base Style
Convection Oven / Standard Oven
Top Configuration
Open Burners with Right Griddle
Total BTU
Vulcan 60SC-4B36GN Details
Add an invaluable piece of cooking equipment to your busy commercial kitchen with this Vulcan 60SC-4B36GN Endurance 4 burner 60" natural gas range with 36" manual griddle, 1 standard oven, and 1 convection oven! A great way to produce consistently high-quality food while getting the most out of your operation's valuable floor space, this single versatile machine is equipped to handle a variety of tasks. Since this unit features 4 open top burners with one standard and one convection oven as the base, you can fry and simmer on top while eliminating wasted space by using the ovens below for your baking and warming needs. The 3/4" thick, 36" wide griddle offers plenty of cooking space for pancakes, bacon, burgers, or cheesesteaks, and even features a 4" grease trough for easy cleanup. And, for the chef who enjoys cooking by feel, the manual controls allow you to set the temperature of the griddle top to suit the cooking requirements of different foods.
Each of the 4 burners deliver 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. Plus, the 12" x 14 1/2" rear and 12" x 12 1/2" front lift-off cast iron grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, a shrouded flash tube pilot system for every two burners is standard. And, two extra deep crumb trays further expedite the cleaning process, as they can be removed and emptied when they get full.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A natural gas connection and 115V electrical connection are required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 60"
Depth (including convection oven motor): 41"
Height: 58"
Convection Oven Dimensions:
Width: 26 3/8"
Depth: 24"
Height: 13 7/8"
Standard Oven Dimensions:
Width: 20 1/4"
Depth: 26 1/4"
Height: 14"
Attention CA Residents:
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • 1" Gas Connection
    1" Gas Connection
    This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.