Vulcan 60SS-6B24GBN Endurance 6 Burner 60" Natural Gas Range with Griddle/Broiler and 2 Standard Oven Bases - 268,000 BTU
Item number 90160s6b24bnMFR number 60SS-6B24GBN
Works With
- Apply, opens link in this tab
(31,671 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
- Rugged stainless steel construction
- 6 open top burners with lift off heads for easy cleaning
- Heavy-duty cast-iron grates for optimal temperature retention
- Two standard oven bases include 2 racks and 4 rack positions each
- 268,000 BTU
UPC Code:60ss-6b24gbn
- Shipping Weight
- 967.5 lb.
- Width
- 60 Inches
- Depth
- 34 3/4 Inches
- Height
- 58 Inches
- Griddle Width
- 24 Inches
- Nominal Width
- 60 Inches
- Oven Interior Height
- 14 Inches
- Burner BTU
- 30,000 BTU
- Control Type
- Manual
- Features
- Broiler Made in America NSF Certified
- Gas Connection Size
- 1 Inch
- Griddle BTU
- Installation Type
- Freestanding
- Maximum Temperature
- 500 Degrees F
- Number of Burners
- 6 Burners
- Number of Ovens
- 2 Ovens
- Number of Racks
- 4 Racks
- Oven BTU
- Power Type
- Natural Gas
- Range Base Style
- Standard Oven
- Top Configuration
- Open Burners with Right Griddle
- Total BTU
Vulcan 60SS-6B24GBN Details
Build the kitchen best suited for your needs with this Vulcan 60SS-6B24GBN Endurance 6 burner natural gas range with a griddle/broiler and 2 standard oven bases! This heavy-duty, versatile piece of cooking equipment is perfect for those tight spaces where you need one piece of equipment to do multiple tasks. Since this unit features 6 open top burners with two standard ovens as the base, you can fry and simmer on top while eliminating wasted space by using the ovens below for your baking and warming needs. Plus, the 24" griddle/broiler with a 4" grease trough offers additional cooking space for pancakes, burgers, or steak to provide you with outstanding versatility.
Each of the 6 burners deliver 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. Plus, the 12" x 14 1/2" rear lift-off cast iron grates and front 12" x 12 1/2" lift-off grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, the unit comes with a shrouded flash tube pilot system per two burners.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A natural gas connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 60"
Front to Back: 34 3/4"
Height: 58"
Left Oven Interior Dimensions:
Left to Right: 20 1/4"
Front to Back: 26 1/4"
Height: 14"
Right Oven Interior Dimensions:
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 27"
Height: 14"
1" Gas Connection
This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.