Vulcan 60SS-4B36GN Endurance Natural Gas 4 Burner 60" Range with 36" Manual Griddle and 2 Standard Ovens - 238,000 BTU
Item number 90160s4b36gnMFR number 60SS-4B36GN
Works WithView All Items
- Apply, opens link in this tab
(46,716 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Installation Services
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Rugged stainless steel construction
- 4 open top burners with lift off heads for easy cleaning
- Heavy-duty cast-iron grates for optimal temperature retention
- 36" wide, 7/8" thick griddle with manual controls
- Two standard ovens include 2 racks and 4 rack positions each
- Extra-deep pull out crumb trays with welded corners
- 6" stainless steel adjustable legs
- Natural gas; 238,000 BTU
UPC Code:400012180033
Works With
View All Items- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 1015 lb.
- Width
- 60 Inches
- Depth
- 34 Inches
- Height
- 58 Inches
- Griddle Width
- 36 Inches
- Nominal Width
- 60 Inches
- Oven Interior Height
- 14 Inches
- Burner BTU
- 30,000 BTU
- Control Type
- Manual
- Features
- Made in America NSF Certified
- Gas Connection Size
- 1 Inch
- Griddle BTU
- 60,000 BTU
- Installation Type
- Freestanding
- Maximum Temperature
- 500 Degrees F
- Number of Burners
- 4 Burners
- Number of Ovens
- 2 Ovens
- Number of Racks
- 4 Racks
- Oven BTU
- Power Type
- Natural Gas
- Range Base Style
- Standard Oven
- Top Configuration
- Open Burners with Right Griddle
- Total BTU
Vulcan 60SS-4B36GN Details
Add an invaluable piece of cooking equipment to your busy commercial kitchen with this Vulcan 60SS-4B36GN Endurance 4 burner 60" natural gas range with 36" manual griddle and 2 standard ovens! A great way to produce consistently high-quality food while getting the most out of your operation's valuable floor space, this single versatile machine is equipped to handle a variety of tasks. Since this unit features 4 open top burners with 2 standard ovens as the base, you can fry and simmer on top while eliminating wasted space by using the ovens below for your baking and warming needs. The 7/8" thick, 36" wide griddle offers plenty of cooking space for pancakes, bacon, burgers, or cheesesteaks, and even features a 4" grease trough for easy cleanup. And, for the chef who enjoys cooking by feel, the manual controls allow you to set the temperature of the griddle top to suit the cooking requirements of different foods.
Each of the 4 burners deliver 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. Plus, the 12" x 14 1/2" rear and 12" x 12 1/2" front lift-off cast iron grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, a shrouded flash tube pilot system for every two burners is standard. And, two extra deep crumb trays further expedite the cleaning process, as they can be removed and emptied when they get full.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A natural gas connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 60"
Front to Back: 34"
Height: 58"
Left Oven Dimensions:
Left to Right: 20 1/4"
Front to Back: 26 1/4"
Height: 14"
Right Oven Dimensions:
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 27"
Height: 14"
1" Gas Connection
This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.