Eagle Group BCT48L-19 Spec-Bar 2000® 19" x 48" Combination Underbar Ice Chest with Left Hand Bottle Rack - 100 lb.
Item number  575bct48l19MFR number  BCT48L-19
  • 100 lb. ice capacity
UPC Code:400011770778
Works With
Eagle Group BCT48L-19 Specs
Shipping Weight
167 lb.
Length
48 Inches
Width
19 Inches
Ice Bin Length
35 Inches
Ice Bin Width
15 Inches
Capacity
100 lb.
Ice Bins Without Cold Plate
Eagle Group BCT48L-19 Details
Overall Dimensions:
Length: 48"
Width: 19"
Height: 36 5/8"
Work Surface Height: 29"
Backsplash Height: 7 5/8"
Capacity: 100 lb.
Ice Bin Dimensions:
Length: 35"
Width: 15"