Eagle Group BCT24R-19 Spec-Bar 2000® 19" x 24" Combination Underbar Ice Chest with Right Hand Bottle Rack - 40 lb.
Item number  575bct24r19MFR number  BCT24R-19
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Ice bin features foamed-in-place insulation
  • Made of corrosion-resistant type 304 stainless steel
  • Includes removable, two-piece stainless steel cover
  • Ice chest and bottle rack have separate compartments and drains
  • 40 lb. ice capacity
UPC Code:400011770839
Works With
Eagle Group BCT24R-19 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
44 lb.
Length
24 Inches
Width
19 Inches
Height
36 5/8 Inches
Ice Bin Length
11 Inches
Ice Bin Width
15 Inches
Ice Bin Depth
10 1/2 Inches
Backsplash Height
7 5/8 Inches
Capacity
40 lb.
Features
Bottle Storage Made in America NSF Certified With Backsplash
Installation Type
Freestanding
Leg Construction
Stainless Steel
Lid
With Lid
Material
Stainless Steel
Product Line
Spec-Bar 2000®
Type
Ice Bins Without Cold Plate
Eagle Group BCT24R-19 Details
Overall Dimensions:
Length: 24"
Width: 19"
Height: 36 5/8"
Work Surface Height: 29"
Backsplash Height: 7 5/8"
Capacity: 40 lb.
Ice Bin Dimensions:
Length: 11"
Width: 15"