Wolf by Vulcan C60SC-10BP Challenger XL Series Liquid Propane 60" Range with 10 Burners, 1 Standard, and 1 Convection Oven - 358,000 BTU
Item number  950c60sc10bpMFR number  C60SC-10BP
  • Rugged stainless steel construction
  • 10 open top burners with lift off heads for easy cleaning
  • Heavy-duty cast-iron grates for optimal temperature retention
  • One standard oven and one convection oven
  • Extra-deep pull out crumb trays with welded corners
  • 6" stainless steel adjustable legs
  • 358,000 BTU
  • Requires liquid propane connection
UPC Code:400012135507
Works With
Wolf C60SC-10BP Specs
Shipping Weight
950 lb.
Number of Burners
10 Burners
Power Type
Liquid Propane
Top Configuration
Open Burners
Total BTU
Wolf C60SC-10BP Details
Each of the 10 burners deliver 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. Plus, the 12" x 14 1/2" rear and 12" x 12 1/2" front lift-off cast iron grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, a shrouded flash tube pilot system for every two burners is standard.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A liquid propane connection and a 115V electrical connection are required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 60"
Front to Back: 41"
Height: 58"
Convection Oven Dimensions:
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 24"
Front to Back: 26 1/4"
Height: 14"
  • 1" Gas Connection
    1" Gas Connection
    This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.