Wolf by Vulcan C60SC-10BN Challenger XL Series Natural Gas 60" Range with 10 Burners, 1 Standard, and 1 Convection Oven - 358,000 BTU
Item number  950c60sc10bnMFR number  C60SC-10BN
for details
Accessories & Options
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 5-10 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Rugged stainless steel construction
  • 10 open top burners with lift off heads for easy cleaning
  • Heavy-duty cast-iron grates for optimal temperature retention
  • One standard oven and one convection oven
  • Extra-deep pull out crumb trays with welded corners
  • 6" stainless steel adjustable legs
  • 358,000 BTU
  • Requires natural gas connection
UPC Code:400012135491
Works With
Wolf C60SC-10BN Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
950 lb.
Width
60 Inches
Depth
41 Inches
Height
58 Inches
Nominal Width
60 Inches
Voltage
115 Volts
Burner BTU
30,000 BTU
Control Type
Manual
Features
Made in America NSF Certified
Gas Connection Size
1 Inch
Installation Type
Freestanding
Maximum Temperature
500 Degrees F
Number of Burners
10 Burners
Number of Ovens
2 Ovens
Number of Racks
4 Racks
Oven BTU
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Natural Gas
Range Base Style
Convection Oven / Standard Oven
Top Configuration
Open Burners
Total BTU
Wolf C60SC-10BN Details
Each of the 10 burners deliver 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. Plus, the 12" x 14 1/2" rear and 12" x 12 1/2" front lift-off cast iron grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, a shrouded flash tube pilot system for every two burners is standard.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A natural gas connection and a 115V electrical connection are required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 60"
Front to Back: 41"
Height: 58"
Convection Oven Dimensions:
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 24"
Height: 13 7/8"
Standard Oven Dimensions:
Left to Right: 20 1/4"
Front to Back: 26 1/4"
Height: 14"
Attention CA Residents:
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • 1" Gas Connection
    1" Gas Connection
    This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.