Wolf by Vulcan C60SS-6B24CBN Challenger XL Series Natural Gas 60" Range with 6 Burners, 24" Charbroiler, and 2 Standard Ovens - 302,000 BTU
Item number  950c60ss6cbnMFR number  C60SS-6B24CBN
Protect Your Product
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
  • Rugged stainless steel construction
  • 6 open top burners with lift off heads for easy cleaning
  • Heavy-duty cast-iron grates for optimal temperature retention
  • Two standard ovens
  • 24" charbroiler with supercharger dividers
  • 6" stainless steel adjustable legs
  • 302,000 BTU
  • Requires natural gas connection
UPC Code:400012136191
Works With
Wolf C60SS-6B24CBN Specs
Shipping Weight
930 lb.
30,000 BTU
Charbroiler BTU
Control Type
Manual
Number of Burners
6 Burners
Power Type
Natural Gas
Top Configuration
Charbroiler Top
Total BTU
Wolf C60SS-6B24CBN Details
Each of the 6 burners deliver 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. Plus, the 12" x 14 1/2" rear and 12" x 12 1/2" front lift-off cast iron grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, a shrouded flash tube pilot system for every two burners is standard.
On the right side of the unit, a 24" wide charbroiler makes quick work of your most popular meats, fish, and vegetables. Four 16,000 BTU burners feature supercharger dividers that equally distribute the surface heat to eliminate cold spots and inconsistent results.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A natural gas connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 60"
Front to Back: 34"
Height: 58"
Front to Back: 26 1/4"
Height: 14"
Right Oven Dimensions:
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 27"
Height: 14"
Attention CA Residents:
  • 1" Gas Connection
    1" Gas Connection
    This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.