Wolf by Vulcan C60SS-4B36GTP Challenger XL Series Liquid Propane 60" Thermostatic Range with 4 Burners, 36" Right Side Griddle, and 2 Standard Ovens - 238,000 BTU
Item number  950c60ss4gtpMFR number  C60SS-4B36GTP
for details
Accessories & Options
Protect Your Product
Usually Ships in 5-10 Business Days from manufacturer
  • Rugged stainless steel construction
  • 4 open top burners with lift off heads for easy cleaning
  • Heavy-duty cast-iron grates for optimal temperature retention
  • Two standard ovens
  • 36" wide, 3/4" thick griddle with thermostatic controls on the right side
  • 6" stainless steel adjustable legs
  • 238,000 BTU
  • Requires liquid propane connection
UPC Code:400012135866
Works With
Wolf C60SS-4B36GTP Specs
Shipping Weight
1015 lb.
58 Inches
Griddle Width
36 Inches
Control Type
Thermostatic
1 Inch
Griddle BTU
Number of Burners
4 Burners
Power Type
Liquid Propane
Top Configuration
Open Burners with Right Griddle
Total BTU
Wolf C60SS-4B36GTP Details
Build the kitchen best suited for your needs with this Wolf by Vulcan C60SS-4B36GTP Challenger XL series 4 burner liquid propane range with right sided griddle and 2 standard ovens! This heavy-duty, versatile piece of cooking equipment is perfect for when you need one item in your kitchen to do multiple tasks. Since this unit features 4 open top burners with two standard ovens as the base, you can fry and simmer on top while eliminating wasted space by using the ovens below for your baking and warming needs. Plus, the 3/4" thick, 36" wide griddle with a 4" grease trough offers additional cooking space for pancakes, bacon, burgers, or cheesesteaks to provide you with outstanding versatility. And for the chef who is looking for precise temperature control, the thermostatic controls allow you to set the temperature of the griddle top to suit the cooking requirements of different foods.
Each of the 4 burners deliver 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. Plus, the 12" x 14 1/2" rear and 12" x 12 1/2" front lift-off cast iron grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, a shrouded flash tube pilot system for every two burners is standard.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A liquid propane connection are required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 60"
Front to Back: 34"
Height: 58"
Front to Back: 26 1/4"
Height: 14"
Right Oven Dimensions:
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 27"
Height: 14"
Attention CA Residents:
  • 1" Gas Connection
    1" Gas Connection
    This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.