Wolf by Vulcan C60SS-6B24GBP Challenger XL Series Liquid Propane 60" Manual Range with 6 Burners, 24" Right Side Griddle/Broiler, 2 Standard Ovens - 268,000 BTU
Item number  950c60ss6gbpMFR number  C60SS-6B24GBP
for details
Accessories & Options
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 1-2 Weeks from manufacturer
  • Rugged stainless steel construction
  • 6 open top burners with lift off heads for easy cleaning
  • Heavy-duty cast-iron grates for optimal temperature retention
  • Two standard ovens
  • 24" wide griddle with broiler shelf underneath
  • 6" stainless steel adjustable legs
  • 268,000 BTU
  • Requires liquid propane connection
UPC Code:400012137846
Works With
Wolf C60SS-6B24GBP Specs
Shipping Weight
1025 lb.
58 Inches
Griddle Width
24 Inches
Control Type
Manual
Features
Broiler Made in America NSF Certified
Gas Connection Size
1 Inch
Griddle BTU
Number of Burners
6 Burners
Power Type
Liquid Propane
Top Configuration
Open Burners with Right Griddle
Total BTU
Wolf C60SS-6B24GBP Details
Build the kitchen best suited for your needs with this Wolf by Vulcan C60SS-6B24GBP Challenger XL series 6 burner liquid propane range with right sided griddle/broiler, and two standard ovens! This heavy-duty, versatile piece of cooking equipment is perfect for when you need one item in your kitchen to do multiple tasks. Since this unit features 6 open top burners with two standard ovens as the base, you can fry and simmer on top while eliminating wasted space by using the ovens below for your baking and warming needs. Plus, the 24" wide griddle with a 4" grease trough offers additional cooking space for pancakes, bacon, burgers, or cheesesteaks to provide you with outstanding versatility. A broiler shelf underneath the griddle lets you brown the tops of casseroles or crisp vegetables.
Each of the 6 burners deliver 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. Plus, the 12" x 14 1/2" rear and 12" x 12 1/2" front lift-off cast iron grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, a shrouded flash tube pilot system for every two burners is standard.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A liquid propane connection are required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 60"
Front to Back: 34"
Height: 58"
Front to Back: 26 1/4"
Height: 14"
Right Oven Dimensions:
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 27"
Height: 14"
Attention CA Residents:
  • 1" Gas Connection
    1" Gas Connection
    This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.