Wolf by Vulcan C60SC-4B36GTP Challenger XL Series Liquid Propane 60" Thermostatic Range with 4 Burners, 36" Right Side Griddle, 1 Standard, and 1 Convection Oven - 238,000 BTU
Item number  950c60sc4gtpMFR number  C60SC-4B36GTP
for details
Accessories & Options
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 5-10 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Rugged stainless steel construction
  • 4 open top burners with lift off heads for easy cleaning
  • Heavy-duty cast-iron grates for optimal temperature retention
  • One standard oven and one convection oven
  • 36" wide, 3/4" thick griddle with thermostatic controls on the right side
  • 6" stainless steel adjustable legs
  • 238,000 BTU
  • Requires liquid propane connection
UPC Code:400012136139
Works With
Wolf C60SC-4B36GTP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
1065 lb.
Width
60 Inches
Depth
41 Inches
Height
58 Inches
Griddle Width
36 Inches
Nominal Width
60 Inches
Voltage
115 Volts
Burner BTU
30,000 BTU
Control Type
Thermostatic
Features
Made in America NSF Certified
Gas Connection Size
1 Inch
Griddle BTU
Installation Type
Freestanding
Maximum Temperature
500 Degrees F
Number of Burners
4 Burners
Number of Ovens
2 Ovens
Number of Racks
4 Racks
Oven BTU
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Liquid Propane
Range Base Style
Convection Oven / Standard Oven
Top Configuration
Open Burners with Right Griddle
Total BTU
Wolf C60SC-4B36GTP Details
Build the kitchen best suited for your needs with this Wolf by Vulcan C60SC-4B36GTP Challenger XL series 4 burner liquid propane range with right sided griddle, one standard, and one convection oven! This heavy-duty, versatile piece of cooking equipment is perfect for when you need one item in your kitchen to do multiple tasks. Since this unit features 4 open top burners with one bakery depth standard and one convection oven as the base, you can fry and simmer on top while eliminating wasted space by using the ovens below for your baking and warming needs. Plus, the 3/4" thick, 36" wide griddle with a 4" grease trough offers additional cooking space for pancakes, bacon, burgers, or cheesesteaks to provide you with outstanding versatility. And for the chef who is looking for precise temperature control, the thermostatic controls allow you to set the temperature of the griddle top to suit the cooking requirements of different foods.
Each of the 4 burners deliver 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. Plus, the 12" x 14 1/2" rear and 12" x 12 1/2" front lift-off cast iron grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, a shrouded flash tube pilot system for every two burners is standard.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A liquid propane connection and a 115V electrical connection are required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 60"
Front to Back: 41"
Height: 58"
Convection Oven Dimensions:
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 24"
Height: 13 7/8"
Standard Oven Dimensions:
Left to Right: 20 1/4"
Front to Back: 26 1/4"
Height: 14"
Attention CA Residents:
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • 1" Gas Connection
    1" Gas Connection
    This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.