Wolf by Vulcan C60SC-6B24CBP Challenger XL Series Liquid Propane 60" Range with 6 Burners, 24" Charbroiler, 1 Standard, and 1 Convection Oven - 302,000 BTU
Item number  950c60sc6cbpMFR number  C60SC-6B24CBP
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
  • Rugged stainless steel construction
  • 6 open top burners with lift off heads for easy cleaning
  • Heavy-duty cast-iron grates for optimal temperature retention
  • One standard oven and one convection oven
  • 24" charbroiler with supercharger dividers
  • 6" stainless steel adjustable legs
  • 302,000 BTU
  • Requires liquid propane connection
UPC Code:400012136245
Works With
Wolf C60SC-6B24CBP Specs
Shipping Weight
990 lb.
Depth
34 Inches
30,000 BTU
Charbroiler BTU
Control Type
Manual
Number of Burners
6 Burners
Plug Type
Hardwire
Top Configuration
Charbroiler Top
Total BTU
Wolf C60SC-6B24CBP Details
Each of the 6 burners deliver 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. Plus, the 12" x 14 1/2" rear and 12" x 12 1/2" front lift-off cast iron grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, a shrouded flash tube pilot system for every two burners is standard.
On the right side of the unit, a 24" wide charbroiler makes quick work of your most popular meats, fish, and vegetables. Four 16,000 BTU burners feature supercharger dividers that equally distribute the surface heat to eliminate cold spots and inconsistent results.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A liquid propane connection and a 115V electrical connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 60"
Front to Back: 34"
Height: 58"
Convection Oven Dimensions:
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 24"
Front to Back: 26 1/4"
Height: 14"
Attention CA Residents:
  • Hardwired
    Hardwired
    This product must be hardwired by a professional; it does not plug into a standard wall outlet.
  • 1" Gas Connection
    1" Gas Connection
    This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.