Crown Verity MCB-72RDP Natural Gas 72" Mobile Outdoor Grill with Roll Dome Package
Item number  255mcb72rdpnMFR number  CV-MCB-72RDP-NG
Usually Ships in 1-2 Business Days from manufacturer
  • LP model includes (2) 25' gas hoses; NG includes (1) 10' gas hose
  • Roll dome package includes (2) 36" roll domes and (2) 36" bun racks
  • All stainless steel construction
  • Water pans with drain ports ease cleaning and help eliminate grease fires
  • 159,000 BTU; 10 burners
  • (2) 14" wheels and 2 locking casters for easy mobility
  • Lifetime warranty on grill body and cooking grates; 10 year warranty on burners
UPC Code:400012019296
Works With
View All Items
Crown Verity CV-MCB-72RDP-NG Specs
Shipping Weight
463 lb.
Width
81 Inches
Height
52 Inches
Cooking Surface Width
70 Inches
Features
Bun Rack Dome Cover Roll Dome Lid
Gas Connection Size
3/4 Inches
Lid
With Lid
Number of Burners
10 Burners
Power Type
Natural Gas
Total BTU
159,000 BTU
Grills With Casters
Crown Verity CV-MCB-72RDP-NG Details
This Crown Verity MCB-72RDP natural gas 72" mobile outdoor grill comes packed with everything you need to begin effectively grilling ribs, burgers, hot dogs, and chicken! A great choice for setting up a temporary outdoor grill station. It includes (2) 4500 BTU lighter tubes and boasts (10) 15,000 BTU stainless steel burners that heat the grill to cooking temperature within 5 minutes, allowing you to make quick work of any buffet line at large catered events, golf clubs, resorts, hotels, and colleges. 2 roll dome covers are included with a built-in thermometer for more precise temperature management and, if cooking with the dome closed, can boost your cooking production by up to 40%! The included bun racks promote even greater efficiency by providing you with a convenient place to toast buns or keep food warm during service, while the undershelf offers plenty of space to store go-to supplies.
This heavy-duty mobile outdoor grill features an all stainless steel construction, with most components made of type 304 for exceptional durability and ease of cleaning. Water pans with drain ports not only help make cleaning a breeze, but also reduce grease fire hazards for added safety. Thanks to the (2) 14" rear wheels and 2 locking casters, this grill is incredibly simple to maneuver over any terrain so you can set up your food stations in a variety of settings. As an added bonus, it ships assembled and ready to use so you can start grilling right away!
Overall Dimensions:
Width: 81"
Depth: 28"
Cooking Height: 36"
Height (with Dome): 52"
Cooking Surface Dimensions:
Width: 70"
Depth: 21"
  • 3/4" Gas Connection
    3/4" Gas Connection
    This unit comes with a 3/4" gas connection to be installed by a professional.
My business is at a high elevation; does this change anything when I order gas cooking equipment?
Other Products from this Line
Customer Reviews
5.0
Rated 5 out of 5 stars
Review by
West H.
Posted on 05/06/2024
Verified Purchase
Rated 5 out of 5 stars
Width:
72"