Crown Verity MCB-48WGP Liquid Propane 48" Mobile Outdoor Grill with Wind Guard Package
Item number  255mcb48wgplMFR number  CV-MCB-48WGP-LP
Product Overview
  • Perfect for large golf clubs, hotels, and catered events
  • LP includes 2 hoses and regulators
  • Wind guard package includes (1) 48" wind guard
  • All stainless steel construction
  • Water pans with drain ports ease cleaning and help eliminate grease
  • 99,000 BTU; 7 burners and 2 lighter tubes
  • (2) 14" wheels and 2 locking casters for easy mobility
  • Lifetime warranty on grill body and cooking grates; 10 year warranty on burners
UPC Code:400012071652
Works With
View All Items
Crown Verity CV-MCB-48WGP-LP Specs
Shipping Weight
283 lb.
Width
56 Inches
Height
46 Inches
Cooking Surface Width
46 Inches
Features
Wind Guard
Grill / Griddle Usage
High Production
Lid
Without Lid
Material
Stainless Steel
Number of Burners
7 Burners
Total BTU
99,000 BTU
Grills With Casters
Crown Verity CV-MCB-48WGP-LP Details
This Crown Verity MCB-48WGP liquid propane 48" mobile outdoor grill comes packed with everything you need to begin effectively grilling ribs, burgers, hot dogs, and chicken! A great choice for setting up a temporary outdoor grill station. It includes (2) 4500 BTU lighter tubes and boasts seven stainless steel burners that heat the grill to cooking temperature within 5 minutes, allowing you to make quick work of any buffet line at large catered events, golf clubs, resorts, hotels, and colleges. A wind guard is included to help reduce heat loss and ensure even cooking, while the undershelf offers plenty of space to store go-to supplies.
This heavy-duty mobile outdoor grill features an all stainless steel construction, with most components made of type 304 for exceptional durability and ease of cleaning. Water pans with drain ports not only help make cleaning a breeze, but also reduce grease fire hazards for added safety. Thanks to the (2) 14" rear wheels and 2 locking casters, this grill is incredibly simple to maneuver over any terrain so you can set up your food stations in a variety of settings. As an added bonus, it ships assembled and ready to use so you can start grilling right away!
Overall Dimensions:
Width: 56"
Depth: 28"
Cooking Height: 36"
Height (with Wind Guard): 46"
Cooking Surface Dimensions:
Width: 46"
Depth: 21"
Attention CA Residents:
  • Fully Assembled
    This item arrives fully assembled, and requires no additional assembly prior to use.
  • Portable LP Tank Connection
    Portable LP Tank Connection
    This unit uses a hose assembly that connects directly to a standard portable propane tank.
  • ETL Listed
    ETL Listed
    This product has been certified by ETL, a division of the Intertek Group.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
My business is at a high elevation; does this change anything when I order gas cooking equipment?
Other Products from this Line
Customer Reviews
4.0
Rated 4 out of 5 stars
1 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • clean
  • easiest
  • heat
Showing 1 of 1 review
Review by
Keungin L.
Posted on 02/24/2026
Verified Purchase
Rated 4 out of 5 stars
Width:
72"