Crown Verity CV-MCB-36WGP Liquid Propane 36" Mobile Outdoor Grill with Wind Guard Package
Item number  255mcb36wgplMFR number  CV-MCB-36WGP
Usually Ships in 5-7 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Perfect for large golf clubs, hotels, and catered events
  • Made with 304 series stainless steel for long-lasting durability
  • Five burners totaling 79,500 BTUH
  • Wind guard package includes one 36" wind guard
  • Built with 14" wheels and two locking casters for improved mobility
UPC Code:400013457530
Works With
View All Items
Crown Verity CV-MCB-36WGP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
220 lb.
Width
45 Inches
Depth
28 Inches
Height
47 Inches
Cooking Surface Width
34 Inches
Cooking Surface Depth
21 Inches
Cooking Surface Height
37 Inches
Assembly Options
Fully Assembled
Color
Silver
Features
Wind Guard
Lid
Without Lid
Material
Stainless Steel
Number of Burners
5 Burners
Power Type
Liquid Propane
Shape
Rectangle
Total BTU
79,500 BTU
Type
Grills
Usage
Grills With Casters
Crown Verity CV-MCB-36WGP Details
Cook high-quality grilled food at your next event with the Crown Verity CV-MCB-36WGP liquid propane 36" mobile outdoor grill with wind guard package! Whether you're catering with it or hosting a big event at your hotel, this compact, high-performance, stainless steel grill will withstand frequent usage while delivering excellent results. This grill comes with a two-stage regulator and hose for a secure connection to your tank, which you can place in a holder on the back if it's 20 lb. or less. It boasts five burners placed every 5 3/4" to ensure the most even heat pattern possible, and it produces up to 79,500 BTUH. It heats to cooking temperature within five minutes, which means that you can complete your food prep and get right to work with little wasted time.
It ships fully assembled with the wind guard package, which includes a 36" wind guard. The included guard will help to reduce heat loss and ensure even cooking, regardless of how breezy it is outside. With a 34" x 21" cooking surface, you'll find the ideal balance of convenient size and efficient production. The body, legs, cooking grates, burners, under shelf, radiants, water pans, fasteners, and pilot tubes are all constructed with 304 series stainless steel for long-term durability and improved sanitation. Water pans with drain ports not only help make cleaning a breeze, but also reduce grease fire hazards for added safety. With two 14" wheels and two lockable casters, you'll be able to position this grill in the optimal spot.
Overall Dimensions:
Width: 45"
Depth: 28"
Cooking Height: 37"
Height (with Wind Guard): 47"
Cooking Surface Dimensions:
Width: 34"
Depth: 21"
Attention CA Residents:
  • Fully Assembled
    This item arrives fully assembled, and requires no additional assembly prior to use.
  • Portable LP Tank Connection
    Portable LP Tank Connection
    This unit uses a hose assembly that connects directly to a standard portable propane tank.
  • ETL Listed
    ETL Listed
    This product has been certified by ETL, a division of the Intertek Group.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
My business is at a high elevation; does this change anything when I order gas cooking equipment?
Other Products from this Line
Customer Reviews
4.0
Rated 4 out of 5 stars
1 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • clean
  • easiest
  • heat
Showing 1 of 1 review
Review by
Keungin L.
Posted on 02/24/2026
Verified Purchase
Rated 4 out of 5 stars
Width:
72"