Crown Verity CV-MCB-36RDP Liquid Propane 36" Mobile Outdoor Grill with Roll Dome Package
Item number  255mcb36rdlMFR number  CV-MCB-36RDP
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
  • Five burners totaling 79,500 BTUH
  • Roll dome package includes (1) 36" roll dome and (1) 36" bun rack
  • Built with 14" wheels and two locking casters for improved mobility
UPC Code:400013457691
Works With
View All Items
Crown Verity CV-MCB-36RDP Specs
Shipping Weight
336 lb.
Width
45 Inches
Height
53 Inches
Cooking Surface Width
34 Inches
Features
Bun Rack Dome Cover Roll Dome Lid
Lid
With Lid
Number of Burners
5 Burners
Total BTU
79,500 BTU
Grills With Casters
Crown Verity CV-MCB-36RDP Details
Cook high-quality grilled food at your next event with the Crown Verity CV-MCB-36RDP liquid propane 36" mobile outdoor grill with roll dome package! Whether you're catering with it or hosting a big event at your hotel, this compact, high-performance, stainless steel grill will withstand frequent usage while delivering excellent results. This grill comes with a two-stage regulator and hose for a secure connection to your tank, which you can place in a holder on the back if it's 20 lb. or less. It boasts five burners placed every 5 3/4" to ensure the most even heat pattern possible, and it produces up to 79,500 BTUH. It heats to cooking temperature within five minutes, which means that you can complete your food prep and get right to work with little wasted time.
It ships fully assembled with the roll dome package, which includes a 36" roll dome and a 36" bun rack. The roll dome, when closed, can increase production rates by as much as 40%, and the bun / warming rack allows you to toast buns or keep extra food hot. With a 34" x 21" cooking surface, you'll find the ideal balance of convenient size and efficient production. The body, legs, cooking grates, burners, under shelf, radiants, water pans, fasteners, and pilot tubes are all constructed with 304 series stainless steel for long-term durability and improved sanitation. Water pans with drain ports not only help make cleaning a breeze, but also reduce grease fire hazards for added safety. With two 14" wheels and two lockable casters, you'll be able to position this grill in the optimal spot.
Overall Dimensions:
Width: 45"
Depth: 28"
Cooking Height: 37"
Height (with Roll Dome): 53"
Cooking Surface Dimensions:
Width: 34"
Depth: 21"