Crown Verity CV-MCB-30RDP Liquid Propane 30" Mobile Outdoor Grill with Roll Dome Package
Item number  255mcb30rdlMFR number  CV-MCB-30RDP
Usually Ships in 5-7 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Perfect for large golf clubs, hotels, and catered events
  • Made with 304 series stainless steel for long-lasting durability
  • Four burners totaling 64,500 BTUH
  • Roll dome package includes (1) 30" roll dome and (1) 30" bun rack
  • Built with 14" wheels and two locking casters for improved mobility
UPC Code:400013457677
Works With
View All Items
Crown Verity CV-MCB-30RDP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
238 lb.
Width
39 Inches
Depth
28 Inches
Height
53 Inches
Cooking Surface Width
28 Inches
Cooking Surface Depth
21 Inches
Cooking Surface Height
37 Inches
Assembly Options
Fully Assembled
Color
Silver
Features
Bun Rack Dome Cover Roll Dome Lid
Lid
With Lid
Material
Stainless Steel
Number of Burners
4 Burners
Power Type
Liquid Propane
Shape
Rectangle
Total BTU
64,500 BTU
Type
Grills
Usage
Grills With Casters
Crown Verity CV-MCB-30RDP Details
Cook high-quality grilled food at your next event with the Crown Verity CV-MCB-30RDP liquid propane 30" mobile outdoor grill with roll dome package! Whether you're catering with it or hosting a big event at your hotel, this compact, high-performance, stainless steel grill will withstand frequent usage while delivering excellent results. This grill comes with a two-stage regulator and hose for a secure connection to your tank, which you can place in a holder on the back if it's 20 lb. or less. It boasts four burners placed every 5 3/4" to ensure the most even heat pattern possible, and it produces up to 64,500 BTUH. It heats to cooking temperature within five minutes, which means that you can complete your food prep and get right to work with little wasted time.
It ships fully assembled with the roll dome package, which includes a 30" roll dome and a 30" bun rack. The roll dome, when closed, can increase production rates by as much as 40%, and the bun / warming rack allows you to toast buns or keep extra food hot. With a 28" x 21" cooking surface, you'll find the ideal balance of convenient size and efficient production. The body, legs, cooking grates, burners, under shelf, radiants, water pans, fasteners, and pilot tubes are all constructed with 304 series stainless steel for long-term durability and improved sanitation. Water pans with drain ports not only help make cleaning a breeze, but also reduce grease fire hazards for added safety. With two 14" wheels and two lockable casters, you'll be able to position this grill in the optimal spot.
Overall Dimensions:
Width: 39"
Depth: 28"
Cooking Height: 37"
Height (with Roll Dome): 53"
Cooking Surface Dimensions:
Width: 28"
Depth: 21"