Crown Verity MCB-60RDP Natural Gas 60" Mobile Outdoor Grill with Roll Dome Package
Item number  255mcb60rdpnMFR number  CV-MCB-60RDP-NG
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Perfect for large golf clubs, hotels, and catered events
  • LP model includes (2) 25' gas hoses; NG includes (1) 10' gas hose
  • Roll dome package includes (2) 30" roll domes and (2) 30" bun racks
  • All stainless steel construction
  • Water pans with drain ports ease cleaning and help eliminate grease fires
  • 129,000 BTU; 8 burners
  • (2) 14" wheels and 2 locking casters for easy mobility
  • Lifetime warranty on grill body and cooking grates; 10 year warranty on burners
UPC Code:400012027116
Works With
View All Items
Crown Verity CV-MCB-60RDP-NG Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
395 lb.
Width
69 Inches
Depth
28 Inches
Height
52 Inches
Cooking Surface Width
58 Inches
Cooking Surface Depth
21 Inches
Cooking Surface Height
36 Inches
Assembly Options
Fully Assembled
Features
Bun Rack Dome Cover Roll Dome Lid
Gas Connection Size
3/4 Inches
Grill / Griddle Usage
High Production
Installation Type
Freestanding
Lid
With Lid
Material
Stainless Steel
Number of Burners
8 Burners
Power Type
Natural Gas
Preheat Time
5 Minutes
Total BTU
129,000 BTU
Type
Grills
Usage
Grills With Casters
Crown Verity CV-MCB-60RDP-NG Details
This Crown Verity MCB-60RDP natural gas 60" mobile outdoor grill comes packed with everything you need to begin effectively grilling ribs, burgers, hot dogs, and chicken! A great choice for setting up a temporary outdoor grill station. It includes (2) 4500 BTU lighter tubes and boasts (8) 15,000 BTU stainless steel burners that heat the grill to cooking temperature within 5 minutes, allowing you to make quick work of any buffet line at large catered events, golf clubs, resorts, hotels, and colleges. 2 roll dome covers are included with a built-in thermometer for more precise temperature management and, if cooking with the dome closed, can boost your cooking production by up to 40%! The included bun racks promote even greater efficiency by providing you with a convenient place to toast buns or keep food warm during service, while the undershelf offers plenty of space to store go-to supplies.
This heavy-duty mobile outdoor grill features an all stainless steel construction, with most components made of type 304 for exceptional durability and ease of cleaning. Water pans with drain ports not only help make cleaning a breeze, but also reduce grease fire hazards for added safety. Thanks to the (2) 14" rear wheels and 2 locking casters, this grill is incredibly simple to maneuver over any terrain so you can set up your food stations in a variety of settings. As an added bonus, it ships assembled and ready to use so you can start grilling right away!
Overall Dimensions:
Width: 69"
Depth: 28"
Cooking Height: 36"
Height (with Dome): 52"
Cooking Surface Dimensions:
Width: 58"
Depth: 21"
Attention CA Residents:
  • Fully Assembled
    This item arrives fully assembled, and requires no additional assembly prior to use.
  • 3/4" Gas Connection
    3/4" Gas Connection
    This unit comes with a 3/4" gas connection to be installed by a professional.
  • ETL Listed
    ETL Listed
    This product has been certified by ETL, a division of the Intertek Group.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
My business is at a high elevation; does this change anything when I order gas cooking equipment?
Other Products from this Line
Customer Reviews
5.0
Rated 5 out of 5 stars
1 Customer Reviews
Showing 1 of 1 review
Review by
West H.
Posted on 05/06/2024
Verified Purchase
Rated 5 out of 5 stars
Width:
72"