Crown Verity MCB-60WGP Liquid Propane 60" Mobile Outdoor Grill with Wind Guard Package
Item number  255mcb60wgplMFR number  CV-MCB-60WGP-LP
Usually Ships in 5-7 Business Days from manufacturer
  • LP includes 2 hoses and regulators
  • Wind guard package includes (2) 30" wind guards
  • All stainless steel construction
  • Water pans with drain ports ease cleaning and help eliminate grease
  • 129,000 BTU; 8 burners and 2 lighter tubes
  • (2) 14" wheels and 2 locking casters for easy mobility
  • Lifetime warranty on grill body and cooking grates; 10 year warranty on burners
UPC Code:400012069734
Works With
View All Items
Crown Verity CV-MCB-60WGP-LP Specs
Shipping Weight
333 lb.
Width
69 Inches
Height
46 Inches
Cooking Surface Width
58 Inches
Features
Wind Guard
Lid
Without Lid
Number of Burners
8 Burners
Power Type
Liquid Propane
Total BTU
129,000 BTU
Grills With Casters
Crown Verity CV-MCB-60WGP-LP Details
This Crown Verity MCB-60WGP liquid propane 60" mobile outdoor grill comes packed with everything you need to begin effectively grilling ribs, burgers, hot dogs, and chicken! A great choice for setting up a temporary outdoor grill station. It includes (2) 4500 BTU lighter tubes and boasts (8) 15,000 BTU stainless steel burners that heat the grill to cooking temperature within 5 minutes, allowing you to make quick work of any buffet line at large catered events, golf clubs, resorts, hotels, and colleges. 2 wind guards are included to help reduce heat loss and ensure even cooking, while the undershelf offers plenty of space to store go-to supplies.
This heavy-duty mobile outdoor grill features an all stainless steel construction, with most components made of type 304 for exceptional durability and ease of cleaning. Water pans with drain ports not only help make cleaning a breeze, but also reduce grease fire hazards for added safety. Thanks to the (2) 14" rear wheels and 2 locking casters, this grill is incredibly simple to maneuver over any terrain so you can set up your food stations in a variety of settings. As an added bonus, it ships assembled and ready to use so you can start grilling right away!
Overall Dimensions:
Width: 69"
Depth: 28"
Cooking Height: 36"
Height (with Wind Guard): 46"
Cooking Surface Dimensions:
Width: 58"
Depth: 21"
  • Portable LP Tank Connection
    Portable LP Tank Connection
    This unit uses a hose assembly that connects directly to a standard portable propane tank.
My business is at a high elevation; does this change anything when I order gas cooking equipment?
Other Products from this Line
Customer Reviews
4.0
Rated 4 out of 5 stars
1 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • clean
  • easiest
  • heat
Showing 1 of 1 review
Review by
Keungin L.
Posted on 02/24/2026
Verified Purchase
Rated 4 out of 5 stars
Width:
72"