Beverage-Air UCR60AHC-ADA 60" Undercounter Refrigerator
Item number Item #: 185ucr60hadaMFR number MFR #: UCR60AHC-ADA
Works With
- Apply, opens link in this tab
(12,743 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Product Overview
- Tested to perform in ambient temperatures of 100 degrees Fahrenheit
- 1/2" thick sub-top and 2 self-closing, solid doors with magnetic gaskets
- Stainless steel front, sides, top, and doors with a corrosion-resistant aluminum interior
- Easy-to-use full electronic controls
- Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/5 hp
UPC Code:400013444066
Works With
Keep fresh ingredients and open food product chilled and close at hand thanks to this Beverage-Air UCR60AHC-ADA 60" undercounter refrigerator.
Made in America
This item was made in the United States of America.
ADA Compliant
This item meets criteria established by the Americans with Disabilities Act (ADA).
ADA Height
Self-Closing Doors
Convenient Capacity
Energy Efficient
Built to Last
Easy to Maintain
An automatic, non-electric defrost also helps makes this unit more energy efficient and easy to maintain. At the end of the day, it's even easy to move aside for service or cleaning; simply roll it away on its 4" casters. Since 2 casters include brakes, you can rest assured that it remains securely in place when in use.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.
Compare to Other Products
Price
Features
- Item #: 185ucr60hadaBeverage-Air UCR60AHC-ADA 60" Undercounter Refrigerator
Price
- Width: Width60 Inches
- Depth: Depth32 Inches
- Height: Height33 5/8 Inches
- Capacity: Capacity14.75 cu. ft.
- Features: FeaturesADA Compliant
- Item #: 178ssuc60raAvantco SS-UC-60R-HC 60" Stainless Steel ADA Height Undercounter Refrigerator
- Width: Width60 1/4 Inches
- Depth: Depth29 1/2 Inches
- Height: Height33 5/8 Inches
- Capacity: Capacity14.2 cu. ft.
- Features: FeaturesMagnetic Door Gaskets
- Item #: 890tuc60adahTrue TUC-60-ADA-HC 60 3/8" ADA Height Undercounter Refrigerator
- Width: Width60 3/8 Inches
- Depth: Depth31 1/8 Inches
- Height: Height34 Inches
- Capacity: Capacity17.8 cu. ft.
- Item #: 415ur60bHoshizaki UR60B 60" Undercounter Refrigerator with 2 Doors
- Width: Width60 Inches
- Depth: Depth31 Inches
- Capacity: Capacity15.38 cu. ft.
- Features: FeaturesSelf-Closing Doors
- Width:
- 60 Inches
- Depth:
- 32 Inches
- Height:
- 33 5/8 Inches
- Capacity:
- 14.75 cu. ft.
- 56 Inches
- 15 3/8 Inches
- 23 Inches
Need Parts & Accessories?
Show replacement parts and accessories for Beverage-Air UCR60AHC-ADA today!
Find Parts for this ItemResources and Downloads for
Beverage-Air UCR60AHC-ADA
Specsheet
Opens in new tab
Manual
Opens in new tab
Warranty
Product Overview
Brochure
Beverage-Air UCR60AHC-ADA Specs
- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 290 lb.
- 60 Inches
- 32 Inches
- Interior Width
- 56 Inches
- Interior Depth
- Interior Height
- 23 Inches
- Amps
- 3 Amps
- Hertz
- 60 Hz