Beverage-Air UCR41AHC-23 41" Low Profile Undercounter Refrigerator
Item number  185ucr41ahlpMFR number  UCR41AHC-23
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Stainless steel front, sides, top, and door with a corrosion-resistant aluminum interior
  • Self-closing door with stay-open feature, magnetic gasket, and field-reversible design
  • Includes 2 epoxy-coated shelves for product organization
  • Full electronic control with an automatic evaporator for easy operation and maintenance
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/5 hp
UPC Code:400014094420
Other Products from this Line
Beverage-Air UCR41AHC-23 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
261 lb.
Width
41 Inches
Depth
32 7/8 Inches
Height
31 1/2 Inches
Interior Width
37 Inches
Interior Depth
26 Inches
Interior Height
25 Inches
Amps
2.2 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
Capacity
7.94 cu. ft.
Color
Silver
Compressor Location
Side Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Made in America Self-Closing Doors
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/5 hp
Number of Doors
1 Door
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Low Profile
Temperature Range
36 - 38 Degrees F
Type
Refrigerators Undercounter Refrigerators
Beverage-Air UCR41AHC-23 Details
Dealing with limited space can make things hectic in a high-traffic commercial kitchen, so maximize your real estate with this Beverage-Air UCR41AHC-23 41" low profile door undercounter refrigerator! Made of a durable, heavy-duty stainless steel exterior front, top, sides and door and aluminum interior, this refrigerator is durable for frequent use in your commercial kitchen. It's built with a 1/2" thick sub-top and has a self-closing door with magnetic gasket that reduces temperature loss. Plus, a stay-open feature makes it great for high-volume loading and unloading, and cam-lift hinges eliminate door sagging for long-lasting service. The hinge can even be installed on the opposite side, so if your space requirements change, you can adjust the unit accordingly.
This 41" undercounter refrigerator consistently maintains temperatures between 36 and 38 degrees Fahrenheit thanks to its 1/5 hp compressor that runs on R290 refrigerant. As a specialized refrigerant, R290 has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. An interior thermometer is standard too, so monitoring the temperature is easy. The full electronic controls help to further simplify operation.
Two shelves are included with the unit so that your products can be well-organized to promote shorter open-door times. After a long day of loading and unloading, easily clean around the unit by moving the refrigerator aside on its 3" casters. Two of these casters feature brakes to prevent the unit from sliding around during the day. The automatic evaporator works to keep the unit functioning in top shape without manual input. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 41"
Depth: 32 7/8"
Height: 31 1/2"
Capacity: 7.94 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 37"
Width (Usable): 22"
Depth: 26"
Height: 25"