Beverage-Air UCR41AHC 41" Undercounter Refrigerator
Item number  185ucr41ahcMFR number  UCR41AHC
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 2 adjustable epoxy-coated shelves provide convenient organization
  • Maintains temperatures between 35 and 38 degrees Fahrenheit
  • Self-closing door with cartridge style hinges
  • Undercounter design helps save space
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/4 hp
UPC Code:400011907839
Works With
View All Items
Beverage-Air UCR41AHC Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
257 lb.
Width
41 Inches
Depth
32 Inches
Height
34 1/2 Inches
Interior Width
19 Inches
Interior Depth
28 Inches
Interior Height
25 Inches
Amps
6.3 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
Capacity
14.75 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Location
Side Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Made in America Self-Closing Doors
Hinge Location
Right
Horsepower
1/4 hp
Number of Doors
1 Door
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Counter Height
Temperature Range
35 - 38 Degrees F
Type
Refrigerators Undercounter Refrigerators
Beverage-Air UCR41AHC Details
This Beverage-Air UCR41AHC 41" undercounter refrigerator is perfect for providing out of the way, refrigerated food storage when space is a limiting factor. Great for pizzerias and prep kitchens, this undercounter refrigerator easily fits below your work space to provide quick and easy access to your cold ingredients without losing valuable space in your kitchen. The self-closing door has a 120 degree stay open feature so you can conveniently load and unload your most popular fresh ingredients, sides, beverages, or desserts. Two adjustable epoxy-coated wire shelves also allow for corrosion-resistant storage within the cabinet to help keep your ingredients and prepared food organized.
Made of a durable stainless steel exterior with an aluminum interior, this unit is built to withstand the demands of a busy commercial kitchen. Each cabinet is insulated with 2" thick foamed-in-place polyurethane insulation to further optimize temperature control while offering maximum energy conservation and structural integrity.
Thanks to its 1/4 hp compressor, this undercounter refrigerator's compressor runs on eco-friendly R290 refrigerant. This specialized refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. This model also comes standard with 6" casters, which make moving it for cleaning and servicing much easier. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions
Width: 41"
Depth: 32"
Height: 34 1/2"
Capacity: 14.75 cu. ft.
Interior Dimensions
Width: 19"
Depth: 28"
Height: 25"