Beverage-Air UCR36AHC-ADA 36" Undercounter Refrigerator
Item number Item #: 185ucr36hadaMFR number MFR #: UCR36AHC-ADA
Works With
- Apply, opens link in this tab
(10,039 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Product Overview
- Tested to perform in ambient temperatures of 100 degrees Fahrenheit
- 1/2" thick sub-top and 2 self-closing, solid doors with magnetic gaskets
- Stainless steel front, sides, top, and doors with a corrosion-resistant aluminum interior
- Easy-to-use full electronic controls
- Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/6 hp
UPC Code:ucr36ahc-ada
Works With
Keep fresh ingredients and open food product chilled and close at hand thanks to this Beverage-Air UCR36AHC-ADA 36" undercounter refrigerator.
Made in America
This item was made in the United States of America.
ADA Compliant
This item meets criteria established by the Americans with Disabilities Act (ADA).
ADA Height
Self-Closing Doors
Convenient Capacity
Energy Efficient
Built to Last
Easy to Maintain
An automatic, non-electric defrost also helps makes this unit more energy efficient and easy to maintain. At the end of the day, it's even easy to move aside for service or cleaning; simply roll it away on its 3" casters. Since 2 casters include brakes, you can rest assured that it remains securely in place when in use.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.
Compare to Other Products
Price
Capacity
Features
- Item #: 185ucr36hadaBeverage-Air UCR36AHC-ADA 36" Undercounter Refrigerator
Price
- Width: Width36 Inches
- Depth: Depth32 Inches
- Height: Height32 5/8 Inches
- Capacity: Capacity8.5 cu. ft.
- Features: FeaturesADA Compliant
- Item #: 178ssuc36raAvantco SS-UC-36R-HC 36" Stainless Steel ADA Height Undercounter Refrigerator
- Width: Width36 1/4 Inches
- Depth: Depth29 1/2 Inches
- Height: Height33 5/8 Inches
- Capacity: Capacity8.2 cu. ft.
- Features: FeaturesMagnetic Door Gaskets
- Width:
- 36 Inches
- Depth:
- 32 Inches
- Height:
- 32 5/8 Inches
- Capacity:
- 8.5 cu. ft.
- 32 Inches
- 23 1/2 Inches
- 23 Inches
Need Parts & Accessories?
Show replacement parts and accessories for Beverage-Air UCR36AHC-ADA today!
Find Parts for this ItemResources and Downloads for
Beverage-Air UCR36AHC-ADA
Specsheet
Opens in new tab
Manual
Opens in new tab
Warranty
Product Overview
Brochure
Beverage-Air UCR36AHC-ADA Specs
- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 205 lb.
- 36 Inches
- Interior Height
- 23 Inches
- Amps
- 2 Amps
- Hertz
- 60 Hz