Beverage-Air UCR24AHC 24" Undercounter Refrigerator
Item number  185ucr24ahcMFR number  UCR24AHC
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Tested to perform in ambient temperatures of 100 degrees Fahrenheit
  • Stainless steel front, sides, top, and door, corrosion resistant aluminum interior
  • Full mechanical control, cartridge style hinges with 120 degree stay-open feature
  • Easy door removal for service and cleaning
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/10 hp
UPC Code:ucr24ahc
Works With
Create additional storage space in your kitchen with this Beverage-Air UCR24AHC 24” undercounter refrigerator.
Undercounter refrigerators are a convenient addition to any commercial kitchen. With the ability to keep your cold ingredients stored close at hand, your staff can work efficiently to complete food prep tasks. Perfect for quickly and neatly storing essential refrigerated goods, the Beverage-Air UCR24AHC undercounter refrigerator serves as a welcome addition to any fast-paced kitchen. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Durable Stainless Steel Exterior
6” Casters
A set of 6" casters (2 with brakes) makes it easy to move the unit for cleaning and maintenance, while also letting you make the unit stationary when needed.
Superior Refrigerated Storage
Self-Closing Door Design
Field-Reversible Hinges
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does Beverage-Air warrant this item for use in a food truck?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.
Compare to Other Products
Overall Dimensions:
Width:
24 Inches
Depth:
32 Inches
Height:
34 5/8 Inches
Capacity:
5.16 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width:
20 Inches
Depth:
15 3/8 Inches
Height:
23 Inches
Attention CA Residents:
Need Parts & Accessories?
Show replacement parts and accessories for Beverage-Air UCR24AHC today!
Find Parts for this Item
Equivalent Items
  • Beverage-Air UCR24A (Formerly)
Other Products from this Line
Customer Reviews
5.0
Rated 5 out of 5 stars
1 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • fridge
  • adjustable
  • clean
  • easy
  • perfect
  • shelves
  • space
  • undercounter
  • weve
Showing 1 of 1 review
Review by
Egzona D. from Sicily’S Pizza
Posted on 09/26/2022
Verified Purchase
Rated 5 out of 5 stars
Type:
6" Casters