Beverage-Air WTF27AHC-FLT 27" Worktop Freezer with Flat Top
Item number  185wtf27ahcfMFR number  WTF27AHC-FLT
Product Overview
  • 2-in-1 design includes both extra frozen storage and a flat top for prepping / plating food
  • Durable stainless steel front, sides, and door and corrosion-resistant aluminum interior
  • Stay-open door with self-closing feature and magnetic gasket for a secure seal
  • Easy-to-use full electronic controls and standard interior thermometer
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant, 1/4 hp, 115V
UPC Code:400015295048
Works With
View All Items
Maximize your kitchen space with this Beverage-Air worktop freezer with a 2 1/2" thick flat top!
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • Energy Star Qualified
    Energy Star Qualified
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Durable Construction
Temperature Retention
Convenient Accommodation
Specialized Refrigerant
This 27" freezer consistently maintains temperatures down to -10 degrees Fahrenheit which can be monitored with a full electronic control. The powerful 1/4 hp compressor circulates eco-friendly R-290 refrigerant, which has an ozone depletion (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3 making it an environmentally responsible choice for your business. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Easy Organization
Added Mobility
This unit also comes with (4) 6" casters, two of which include brakes for stability, making it easy to move the freezer for cleaning and maintenance.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does Beverage-Air warrant this item for use in a food truck?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.