Beverage-Air WTFD27AHC-2-FLT 27" Two Drawer Worktop Freezer with Flat Top
Item number  185wfd27ac2fMFR number  WTFD27AHC-2-FLT
Product Overview
  • 2-in-1 design includes both extra frozen storage and a flat top for prepping / plating food
  • 2 drawers have telescoping slides for smooth rolling and locking mechanisms for safe use
  • Easy-to-use full electronic controls
  • Uses R290 refrigerant; 115V, 1/4 hp
UPC Code:400015295093
Works With
Beverage-Air WTFD27AHC-2-FLT Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
218 lb.
Width
27 Inches
Depth
32 Inches
Height
35 5/8 Inches
Interior Width
23 Inches
Interior Depth
23 1/2 Inches
Interior Height
23 Inches
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Drawers
Capacity
6.13 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Location
Bottom Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Construction
Stainless Steel and Aluminum
Features
Made in America
Freezer Temperature
0 Degrees F
Hinge Location
Right
Horsepower
1/4 hp
Number of Drawers
2 Drawers
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Counter Height
Type
Freezers
Beverage-Air WTFD27AHC-2-FLT Details
Dealing with limited space can make things hectic in a high-traffic commercial kitchen, so maximize your real estate with this Beverage-Air WTFD27AHC-2-FLT 27" two drawer worktop freezer with a flat top! Thanks to the 2-in-1 design, your staff not only has a durable worktop to prep food, but they have convenient access to frozen product for added efficiency. Made of a heavy-duty stainless steel front, sides, top, and drawers and a corrosion-resistant aluminum interior, this unit is durable for frequent use in your commercial kitchen.
The unit's 2 drawers each feature magnetic gaskets that create a positive seal, keeping cold air in and warm air out to avoid temperature loss. Both the upper and lower drawer fit 6" deep food pans for convenient use. Telescoping drawer slides provide ample drawer support as well, while a locking mechanism prevents the drawers from accidentally being pulled out from the cabinet.
This 27" worktop freezer consistently maintains temperatures at 0 degrees Fahrenheit and below which can be monitored with a full electronic control. The powerful 1/4 hp compressor circulates eco-friendly R290 refrigerant, which has an ozone depletion (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3 making it an environmentally responsible choice for your business.
Featuring four 6" casters, this freezer is easy to move for cleaning and maintenance. Two of these casters include brakes, steadying the unit for safe use. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 27"
Depth: 32"
Height: 35 5/8"
Capacity: 6.13 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 23"
Depth: 23 1/2"
Height: 23"