Beverage-Air WTFD27AHC-2-FIP 27" Two Drawer Worktop Freezer with 4" Foamed-In-Place Backsplash
Item number  185wfd27a2fhMFR number  WTFD27AHC-2-FIP
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Each drawer will hold 1 full size pan or multiple fractional pans
  • Stainless steel front, sides, and door; corrosion-resistant aluminum interior
  • Maintains temperatures of 0 degrees Fahrenheit and below
  • 4" foamed-in-place backsplash
  • 115V; 1/4 hp refrigeration system uses eco-friendly R290 refrigerant
UPC Code:400012954146
Beverage-Air WTFD27AHC-2-FIP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
164 lb.
Width
27 Inches
Depth
29 1/4 Inches
Height
39 5/8 Inches
Interior Width
23 Inches
Interior Depth
19 Inches
Interior Height
23 Inches
Work Surface Height
Amps
2.5 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Drawers
Backsplash
With Backsplash
Capacity
6.13 cu. ft.
Compressor Location
Bottom Mounted
Compressor Style
Front Breathing
Features
Made in America With Backsplash
Horsepower
1/4 hp
Number of Drawers
2 Drawers
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Counter Height
Beverage-Air WTFD27AHC-2-FIP Details
This Beverage-Air WTFD27AHC-2-FIP 27" worktop freezer with 2 drawers is perfect for providing out of the way, frozen food storage when space is a limiting factor. Featuring a 4" foamed-in-place backsplash, this unit offers you a hassle-free way to clean up after a busy night's work in the kitchen. The top drawer will hold (1) 6" deep full size food pan, while the bottom drawer will hold (1) 4" deep full size pan (each sold separately). A combination of smaller food pans can also be used. Plus, both drawers are supported by telescoping drawer slides with stainless steel roller bearing wheels, which allow for easy access to your most popular frozen ingredients and desserts.
Thanks to its 1/4 hp compressor, this worktop freezer's CFC-free, balanced refrigeration system maintains temperatures of 0 degrees Fahrenheit and below. This unit uses eco-friendly R290 refrigerant. This specialized refrigerant has an ozone depletion (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. An interior thermometer is included, allowing you to always monitor the temperature of your product. The cabinet is insulated with 2" thick foamed-in-place polyurethane insulation to further optimize temperature control while offering maximum energy conservation and structural integrity. This model also comes standard with 6" casters, which make moving the freezer for cleaning and maintenance much easier. This worktop freezer requires a 115V electrical connection.
Overall Dimensions
Width: 27"
Depth: 29 1/4"
Height: 39 5/8"
Work Surface Height: 35 5/8"
Capacity: 6.13 cu. ft.
Interior Dimensions
Width: 23"
Depth: 19"
Height: 23"