Beverage-Air WTF27AHC-24-23 27" Compact Worktop ADA Height Freezer - Left Hinge
Item number Item #: 185wtf27ahalMFR number MFR #: WTF27AHC-24-23
Works With
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
- Apply, opens link in this tab
(9,526 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Installation Services
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Heavy-duty stainless steel construction durable for commercial use
- 2" thick CFC and HCFC-free foamed-in-place polyurethane insulation retains temperature
- Self-closing door is designed with magnetic gasket to ensure full closure every time
- 2 1/2" thick worktop with 4" removable backsplash great for a variety of tasks
- Uses eco-friendly R290 refrigerant, 1/2 hp, 115V
UPC Code:400012939921
Create additional work space in your kitchen with this Beverage-Air WTF27AHC-24-23 27” worktop freezer with left hinge.
Worktop freezers are a convenient addition to any commercial kitchen. With the ability to keep your frozen ingredients stored right below the work surface, your staff can work efficiently to complete food prep tasks. Perfect for quickly and neatly storing essential frozen goods, the Beverage-Air WTF27AHC-24-23 worktop freezer serves as a welcome addition to any fast-paced kitchen. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Made in America
This item was made in the United States of America.
5-15P
This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
UL Certified
This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Durable Stainless Steel Exterior
Stainless Steel Worktop
This model comes with a durable stainless steel worktop that makes it great for prep work, while the 4" backsplash catches any spills from food debris, and it removes to make cleaning easy.
Full Electronic Control
Superior Frozen Storage
Self-Closing Door
Cartridge Style Hinges
3” Casters
A set of 3" casters (2 with brakes) makes it easy to move the unit for cleaning and maintenance, while also letting you make the unit stationary when needed. The casters make this unit an ADA compliant work height.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.
Compare to Other Products
Price
Width
Depth
Height
Capacity
Features
- Item #: 185wtf27ahalBeverage-Air WTF27AHC-24-23 27" Compact Worktop ADA Height Freezer - Left Hinge
Price
- Width: Width27 Inches
- Depth: Depth31 1/8 Inches
- Height: Height36 5/8 Inches
- Capacity: Capacity6.03 cu. ft.
- Features: FeaturesMade in America
- Item #: 178sswt27faAvantco SS-WT-27F-HC 27" One Door Stainless Steel ADA Height Worktop Freezer with 3 1/2" Backsplash
- Width: Width27 Inches
- Depth: Depth29 1/2 Inches
- Height: Height37 1/8 Inches
- Capacity: Capacity5.5 cu. ft.
- Features: FeaturesMagnetic Door Gaskets
- Width: Width27 5/8 Inches
- Capacity: Capacity7.6 cu. ft.
- Features: FeaturesADA Compliant
- Width:
- 27 Inches
- Depth:
- 31 1/8 Inches
- Height:
- 36 5/8 Inches
- Capacity:
- 6.03 cu. ft.
- Interior Width:
- 23 Inches
- Interior Depth:
- Interior Height:
- 23 Inches
Need Parts & Accessories?
Show replacement parts and accessories for Beverage-Air WTF27AHC-24-23 today!
Find Parts for this ItemResources and Downloads for
Beverage-Air WTF27AHC-24-23
Specsheet
Opens in new tab
Manual
Opens in new tab
Warranty
Product Overview
Brochure
Beverage-Air WTF27AHC-24-23 Specs
- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 190 lb.
- 27 Inches
- Interior Width
- Interior Depth
- Interior Height
- Work Surface Height
- Amps
- 6 Amps
- Hertz
- 60 Hz