Beverage-Air WTF27AHC-FIP-24 27" Compact Worktop Freezer with 4" Foamed-In-Place Backsplash and Left-Hinged Door
Item number  185wtf27afhlMFR number  WTF27AHC-FIP-24
Product Overview
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant, 1/2 hp, 115V
  • Left-hinged door and stainless steel top with a 4" foamed-in-place backsplash
  • Tested to perform in ambient temperatures of 100 degrees Fahrenheit
  • 2" thick CFC and HCFC-free foamed-in-place polyurethane insulation retains temperature
  • Durable stainless steel exterior and aluminum interior; 2 1/2" thick worktop
UPC Code:400012954078
Beverage-Air WTF27AHC-FIP-24 Specs
Shipping Weight
166 lb.
Depth
32 1/8 Inches
Height
39 5/8 Inches
Interior Width
23 Inches
Interior Depth
Interior Height
23 Inches
Work Surface Height
Amps
6 Amps
Hertz
60 Hz
Doors
Backsplash
With Backsplash
Capacity
7.3 cu. ft.
Compressor Location
Rear Mounted
Compressor Style
Front Breathing
Door Type
Solid
Features
Made in America Self-Closing Doors With Backsplash
Hinge Location
Left
Horsepower
1/2 hp
Freezers
Beverage-Air WTF27AHC-FIP-24 Details
This Beverage-Air WTF27AHC-FIP-24 27" single door compact worktop freezer's versatile design is perfect for providing out of the way, frozen food storage in your bar, hotel restaurant, club, or prep kitchen. The freezer cabinet holds your frozen meat, poultry, fish, and vegetables while the worktop creates additional space in your kitchen to complete prep tasks. The 2 1/2" thick worktop is perfect for prepping ingredients and plating dishes since it is designed to stand up to use in a commercial environment. The 4" foamed-in-place backsplash helps keep your kitchen tools and ingredients from rolling off the back of the worktop.
This unit's 1/2 hp compressor uses R290 refrigerant to maintain a constant safe temperature. This specialized refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. In addition, the capillary tube refrigeration system maintains temperatures at 0 degrees Fahrenheit and below to ensure your frozen foods are stored at the proper, safe temperature. To further optimize temperature control, each cabinet is insulated with 2" thick foamed-in-place polyurethane insulation.
For added convenience, this unit's 6" casters make it easy to rearrange the equipment in your kitchen or move the unit out of the way for cleaning and maintenance. This worktop freezer unit requires a 115V electrical connection.
Overall Dimensions:
Width: 27"
Depth: 32 1/8"
Height: 39 5/8"
Work Surface Height: 35 5/8"
Capacity: 7.3 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 23"
Depth: 15 1/2"
Height: 23"